Zdraví, 5. 10. 2020

Foto: Shutterstock

Kvůli zamezení šíření koronaviru se Česko opět zahalilo do roušek. Na ochranu očí se ale často zapomíná. Experti tvrdí, že ochrana očí, stejně jako rukou a úst, snižuje riziko nákazy. Jak ale zamezit nepříjemnému mlžení brýlí?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Koronavirus se šíří kapénkami, které mohou ulpět na obličeji a odtud se šířit nosem, ústy a očima. „Oči před virovými kapénkami mohou částečně ochránit dioptrické nebo sluneční brýle. Ty je rovněž potřeba udržovat v čistotě a dezinfikovat. K mytí rukou, ochraně nosu, úst a dezinfekci povrchů se proto doporučuje i častější dezinfekce slunečních či dioptrických brýlí,“ upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik.

Pozor na alkohol

Rozšířené jsou přípravky na alkoholové bázi. Ty ale nejsou vhodné pro všechny typy brýlí. Pokud se použijí špatně, mohou je poškodit.

Lihové čističe obsahující alkohol by se neměly aplikovat na brýle z neprobarveného plastu nebo například z materiálu Ultem, který se používá pro odlehčené brýle. Barva nebo barevná folie by se mohla z brýlové obruby oloupat. Lihové čističe také nejsou vhodné pro čištění brýlových skel z polykarbonátů a slunečních brýlí, mohlo by dojít k popraskání materiálu. Také se nehodí na mnohé měkčené dětské brýle. Lihovým přípravkem se mohou čistit kovové obruby, ale je důležité je používat s opatrností. Jaký přípravek použít, nejlépe poradí specialisté v očních optikách. V každém případě je nutné vyhnout se  agresivním čističům, například syntetickým ředidlům,“ varoval Pavel Stodůlka.

Kouzla s rouškou i brýlemi

Kombinace roušky a brýlí je ale často pro lidi nepohodlná, zejména proto, že se při zakrytí úst a nosu brýle mlží. Tomu lze zabránit.

„Důležitý je výběr samotné roušky. Ta by měla dobře sedět, zejména v okolí nosu. Pokud jej těsně obepíná, neměl by se vydechovaný vzduch dostávat horním okrajem roušky pod brýle. Dalším způsobem, jak zamezit mlžení brýlí, je jejich položení na roušku – roušku povytáhnout blíž k očím a brýle položit přes ni. Je třeba zmínit, že pokud položíte brýle o něco níž, než jste zvyklí, zejména u multifokálních brýlí se mohou posunout ohniska skel a vidění přes brýle se může změnit. Řešením, které pomáhá, jsou také brýlová skla s hydrofobní vrstvou. Pokud se chystáte pořídit si nové brýle, myslete při jejich nákupu na tuto povrchovou úpravu. Speciální vrstva odpuzuje vodu, brýle se tak rychleji odmlží. Navíc se na nich nedrží nečistoty,“ sdělil Pavel Stodůlka.

Důležitou prevencí je nesahat si do očí. Právě kontakt rukou s očima je podle Světové zdravotnické organizace jedním ze způsobů, jak se koronavirus do těla dostane. „Lidé by měli zamezit tření, mnutí a sahání si rukama do očí. Pokud člověk nosí kontaktní čočky, měl by zvážit spíše nošení dioptrických brýlí. Při manipulaci s kontaktními čočkami si lidé častěji sahají na oči a zvyšují riziko,“ uzavřel Pavel Stodůlka.

Autor článku: Petra Chmelová