Zdraví, 12. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Mírně rozbité hrnečky, které je vám líto vyhodit, možná ocení kdejaký vetešník, ovšem vaše psychika ne. Nepořádek totiž nedělá dobře tělu ani duši! Z jakého důvodu?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Že jste nějaký ten den či týden neutírali prach? Vždyť se svět nezboří, říkáte si. Tak možná ano, možná ne. V každém případě počítejte se zdravotními komplikacemi. Vědci totiž vyčíslili, že v prachu si každý člověk pěstuje až čtyři alergeny, které mohou za vyrážky i rýmu. Prach je však to poslední, co by vás mělo trápit.

Nejste-li zrovna uklízecí typ, věřte že, že zrovna tohle může stát za vaší depresí nebo neschopností pohnout se v soukromém životě či v práci kupředu. Není žádným tajemstvím, že nepořádek v bytě nebo v domě blokuje proudění životní energie.

„To je škoda vyhodit“

Z psychologického hlediska vzato se za odporem k úklidu a hromaděním věcí skrývá úzkost, osamělost, pocit ohrožení či strach z budoucnosti. Někteří odborníci se také přiklánějí k názoru, že osoby s bordelářskými sklony jsou neschopné zbavit se minulosti, tudíž odmítají žít v přítomnosti, natož aby si něco plánovaly. Ať už jsou jejich tvrzení pravdivá či nikoli, nedokončené projekty hromadící se na půdě, ve sklepě nebo třeba v garáži, zatěžují psychiku a zároveň nedovolují věnovat se koníčkům a věcem, které by si člověk užíval mnohem víc. Podobně to funguje i u drobností, u kterých si i vy každý den říkáte, že je opravíte.

V ruce dvakrát za rok? Pryč s tím!

Hrníček nemá ouško, takže vám pořád stojí na poličce, aniž by ho někdo používal? Smaltovaný hrnec po babičce zabírá místo ve skříňce jen proto, že k němu máte citovou hodnotu? Nikdo neříká, že se musíte zbavovat všeho, na čem vám záleží, nicméně vyhodnoťte, co je nepořádek a co pro vás skutečně má nějakou cenu.

Staré projekty buď dokončete, nebo je ze svého života vyprovoďte. Ukliďte skříně, kolárny i prádelny. Symbolicky tím odstraníte bloky, jež vás tíží. Také vyhoďte všechno, co nepoužíváte. Za každou haldou oblečení nebo cetek neproudí energie, což rozhodně k užitku není. Až se zbavíte zbytečností, utřete prach. I v něm totiž kromě výše uvedených roztočů ulpívají zbytky negativních energií. Nezapomeňte přitom odsunout skříně a vymést i pod gaučem. Budete překvapeni, o kolik svobodněji se začnete cítit.

Další info: 6 Health Benefits of a Clean Home; 15 Benefits of a Clean Home

Štítky: stres , úklid

Autor článku: Lenka Šmídová