Dýchací potíže postihují osoby napříč všemi věkovými skupinami. Krátkodobě se s nimi potká skoro každý při běžných sezónních onemocněních horních a dolních cest dýchacích a léčba je většinou intenzivní a krátkodobá. Problém nastává ve chvíli, když se obtíže dlouhodobě nelepší a pacient trvale trpí dušností, či záchvaty kašle. Nejčastější příčinou těchto chronických potíží jsou chronická obstrukční plicní nemoc a astma.
Podle některých studií dochází při pravidelném a dlouhodobém užívání inhalačních kortikoidů ke snížení akutních záchvatů až o 40 %. Přesto stále asi polovina pacientů dlouhodobou léčbu nedodržuje. Přitom bez adekvátní léčby se stav nemocného bude nadále zhoršovat a náklady spojené s náročnější léčbou pacienta rostou. Těžké astmatické stavy pak vyžadují nákladnou léčbu v nemocnici, na jednotkách intenzivní péče a je u nich nutno použít kombinované léčby farmaky.
Jaké jsou nejčastější chyby?
Některé z chyb při inhalaci se dopouští více než 50 % pacientů. Přestože se inhalační technika může lišit v rámci jednotlivých inhalačních systémů, existuje 5 obecných chyb, které jsou společné pro všechny typy inhalátoru:
- Nevydechnutí před nádechem
- Nezadržení dechu po doporučenou dobu
- Vydechování do inhalátoru
- Neobemknutí inhalátoru rty
- Příliš krátké vdechnutí nebo stisk inhalátoru až na konci vdechu
Umíte správně inhalovat?
Inhalace léčiva je důležitou součástí léčby astmatu, CHOPN a dalších onemocnění dýchacího ústrojí. Aby byla inhalace co nejúčinnější, je nutné dodržovat správnou inhalační techniku a při používání inhalátorů se vyvarovat chyb. Mgr. Jana Čejchanová, zástupce odborných projektů lékárenského řetězce proto vyzývá: „Kromě standardního poradenství probíhajícího při vyzvednutí léků a inhalátorů poskytujeme i speciální konzultace pro astmatické pacienty a ty, kteří se léčí s CHOPN. Pokud si tedy nejste jistí, zda vy, vaše děti, nebo blízcí senioři používají inhalátor správně, odborníci v našich lékárnách vás upozorní na nejčastější chyby a poradí, kdy se nadechovat a vydechovat při inhalaci či jak inhalátor připravit na použití.“
Kromě správné inhalační techniky je důležitá také pravidelnost: „Zkuste si vybudovat návyky spojené s každodenní inhalací léčivého přípravku. Zamyslete se nad tím, co děláte každý den – kde byste do svého programu mohli zahrnout pravidelnou inhalaci? Chtěli bychom vás v tom podpořit a motivovat vás, protože nám na zdraví vašich plic záleží,“ dodává Mgr. Jana Čejchanová.
Poznáte příznaky astmatu?
Astma se většinou projevuje pocitem tlaku na hrudi, obtížným výdechem, kašlem v noci nebo nad ránem a epizodami pískotu při výdechu.
„Popsané obtíže se mohou náhle objevovat v záchvatech a také náhle mizet samovolně nebo vlivem léčby, pokud astma není správně léčeno, přetrvávají dlouhodobě. Všechny příznaky se nemusí objevovat současně, někdy dominuje pouze jediný,“ upozorňuje Jana Čejchanová.
Jak chránit plíce
I vy můžete pozitivně ovlivnit průběh onemocnění a zvýšit kvalitu svého života, stačí se držet pár základních rad:
- Vyhýbejte se kouření a cigaretovému kouři
- Pravidelně se hýbejte
- Naslouchejte svému tělu a včas si všímejte příznaků
Zdroj: TZ Benu