Zdraví, 22. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nevyvážená a nepravidelná strava, ale i chybějící vitamin D a vápník jsou časté příčiny vzniku osteoporózy. Tato nemoc obvykle svůj příchod dopředu nehlásí, a proto mnohdy můžeme být zaskočeni jejím neočekávaným vznikem. Ne nadarmo se jí říká tichý zloděj kostí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Tato zrádná nemoc nejčastěji potkává ženy. Přestože je povědomí o této nemoci poměrně široké, preventivní vyšetření absolvuje jen cca čtvrtina žen, které jsou osteoporózou nejvíce ohroženy.

V hlavní roli strava i pohyb

Boj s osteoporózou není snadný, a proto je velmi důležité dbát na prevenci. To v praxi znamená pestrobarevný jídelníček složený z čerstvých potravin bohatých na vápník a vitamín D, kvalitní spánek a samozřejmě i pohyb.

„Mnohdy si myslíme, že musíme trávit spoustu času v tělocvičně a trápit se skoro tak dlouho, dokud se nebude dát oblečení ždímat. Není to ale pravda. Deset minut správně provedených cviků jako prevence stačí. Když do toho připojíte delší procházky na čerstvém vzduchu a plavání vaše kosti a tělo vám poděkují,“ doporučuje osobní trenér Radek Laci a dodává: „V dnešní uspěchané době je mnohem lepší udělat pro své tělo to nejmenší možné, ale poctivě, než dřít dlouho do úmoru a špatně.“

Vitaminy a minerály pro kosti

Prevence pohybem je důležitá, ale kromě ní bychom neměli zapomínat ani na správné doplnění vitamínů a minerálů. Mnohdy ale ani pestrá strava neposkytne dostatek potřebných látek a minerálů, a tak je na místě hledat účinnou pomoc v podobě léku či doplňku stravy.

V České republice trpí osteoporózou 16,4 % obyvatel nad 55 let, přičemž častěji postihuje ženy. „Světový den osteoporózy si připomínáme 20. října, protože právě tehdy začíná období prohloubení deficitu vitamínu D, snížené pohybové aktivity a zvýšeného rizika pádů,“ vysvětluje MUDr. Jiří Jenšovský, CSc., z Osteocentra Ústřední vojenské nemocnice v Praze a dodává: „Neexistuje ani jedna jediná studie na léčbu osteoporózy bez dodávání vápníku a vitamínu D!“

Raději dřív než později

Věděli jste, že pokud nemoc neodhalíte včas, v pozdějších fázích se projevuje bolestmi zad, zmenšením tělesné výšky až o 20 cm, sníženou pohyblivostí hrudního koše a páteře, ale také kyfózou, tedy vytvořením „hrbu“?

Prevence a včasné vyšetření jsou tak klíčové zejména pak s přibývajícím věkem či při zvýšených rizicích vzniku nemoci. Včasná diagnóza je totiž nesmírně důležitá pro následnou léčbu.

Zdroj: TZ Radek Laci + TZ ÚVN Praha

Autor článku: Lenka Šmídová