Zdraví, 4. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Voda je nejpřirozenějším nápojem, který známe. Lidé ji koneckonců pili dlouho před tím, než objevili čaj, pivo nebo víno. Ačkoli se pití vody zdá jako samozřejmost, je dobré si připomenout, proč bychom konzumaci tohoto prastarého nápoje měli věnovat více pozornosti. Voda totiž hraje klíčovou roli ve fungování našeho imunitního systému.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Základ pro tělo

„Lidské tělo je tvořeno téměř ze 70 procent vodou, takže není žádným překvapením, že správná hydratace je pro zdraví klíčová. Je třeba pít dostatek vody, aby tělo mohlo trávit potravu, získávat potřebné živiny a vylučovat nepotřebné látky,“ říká expertka na výživu Susan Bowerman.

„Bez dostatku vody může docházet k obtížím při regulaci tělesné teploty, rychlejší únavě svalů či problémům s pohyblivostí kloubů. Každá buňka, tkáň i orgán v lidském těle zkrátka potřebují vodu ke svému správnému fungování,“ dodává.

Pro silnou imunitu? Ano!

Buňky imunitního systému potřebují stejně jako jakýkoli jiný systém v lidském těle ke svému fungování živiny. Toto jsou hlavní způsoby, jak voda dokáže podpořit imunitu:

Vstřebávání živin

Voda je nezbytná v průběhu celého trávícího procesu, obzvláště pak ve chvíli, kdy dochází ke vstřebávání živin do krevního řečiště. Následně jsou živiny tímto systémem bohatým na vodu transportovány ke všem buňkám v těle. Tedy i k těm, které se podílejí na fungování imunitního systému.

Základ lymfy

Lymfa je tekutina, jež je součástí imunitního systému. Má významnou úlohu v obraně těla před infekčními a nádorovými onemocněními. Mezi její hlavní složky patří právě voda.

Lymfa obsahuje speciální bílé krvinky lymfocyty, které tělu pomáhají v boji proti infekcím. Při svém oběhu tělem z něj lymfa odvádí odpadní látky, toxiny a nečistoty včetně bakterií a virů. Jelikož je lymfa z 96 procent tvořena vodou, je jasné, že dehydratace může tyto důležité funkce lymfy zpomalit.

Zdravé sliznice

Dalším způsobem, jak voda pomáhá podporovat imunitu, je udržování zdravého stavu sliznic. Stejně jako pokožka pomáhá chránit tělo před škodlivými vlivy zvenku, zvlhčená sliznice má podobnou funkci zevnitř. Chrání ty vnitřní části těla, které jsou vystaveny vzduchu, jako nosní dírky, ústa a hrdlo. Když tělu chybí tekutiny, může sliznice vysychat, což její ochranný účinek oslabuje.

Podle Susan Bowerman je třeba na sliznici myslet obzvlášť v případě nemoci: „Pokud jste nemocní, kašlete a máte sucho v krku, máte horečku nebo jste ztráceli tekutiny kvůli žaludeční nebo střevní nevolnosti, je důležité přijímat dostatek tekutin, které pomohou k obnově celého systému“.

Jak na správnou hydrataci?

Zapojte zrak

Doporučený objem vody, který chcete přes den vypít dejte do džbánu či jiné nádoby a postavte na kuchyňskou linku nebo pracovní stůl. Bude vám připomínat, abyste se osvěžovali průběžně,
a motivovat vás k popíjení v průběhu celého dne. Budete tak mít neustále na očích jak vodu, tak svůj cíl vyprázdnit nádobu do dna.

Chlaďte vodu

Chladná voda je více osvěžující než vlažná. Zkuste dát lahve s vodou do mrazáku a mějte je pak při sobě po celý den. Voda zůstane chladná po celé hodiny, ať už budete kdekoli, a především v horkých dnech budete mít větší chuť se napít.

Vstávejte s vodou

Ranní pocit sucha v ústech je znamením, že po probuzení býváme dehydrovaní. Mějte vedle postele připravenou sklenici s vodou a vypijte ji dřív, než vstanete z postele

Ochucujte vodu

Vyrobte si svou vlastní limonádu. Přidejte kousek citronu nebo limety, okurku, pár malin, čerstvou mátu nebo třeba zázvor. Voda bude chutná a příjemně osvěží.

Jezte vodu

Nezapomínejte, že potraviny bohaté na vodu jako ovoce a zelenina (především okurka, meloun, rajčata a listová zelenina) také přispívají k celkovému dennímu příjmu tekutin.

Sledujte svůj pitný režim

Stejně jako sledování kalorií může být i sledování příjmu vody velmi užitečné. Veďte si deníček, abyste se kdykoli mohli podívat, kolik vody máte do konce dne ještě vypít. Pro milovníky technologií pak existují mobilní aplikace, které budou sledovat váš pitný režim, připomínat vám, ať se napijete, a v případě úspěšného dodržování pitného režimu vás dokonce pochválí.

Autor článku: Lenka Šmídová