Zdraví, 3. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Smartphone, tablet či počítač mohou být dobrým sluhou i špatným pánem. Dlouhodobé hledění do displejů a monitorů má za následek řadu zdravotních komplikací, včetně takzvaného akomodačního spasmu. Jak potíže minimalizovat?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Mobilní telefon, tablet nebo počítač jsou v dnešní době součástí života dospělých i dětí. Jsou zdrojem informací, v době lockdownu se staly i prostředkem k výuce nejmenších. Jenže časté hledění do displejů a obrazovek má i odvrácenou stranu mince – děti za čas strávený u elektronických zařízení mohou zaplatit daň v podobě problémů se zrakem.

Využívání tabletů, mobilů a počítačů zatěžuje jednostranně zrak dětí, vyžaduje usilovné zaostřování na detaily. Jakýkoli displej je pro oko zároveň zcela odlišným podnětem než stránka v učebnici nebo v sešitu – písmena nejsou tak ostrá ani ohraničená a také je jiný kontrast mezi textem a pozadím. Vliv na zrakové podněty mají i různé odlesky. To vše ztěžuje oku jeho činnost a nutí ho k mnohem větší námaze,“ vysvětluje MUDr. Petra Teplanová z pražského dětského očního centra Kukátko.

Potíže s ostřením

Důsledkem častého hledění na monitor či displej může být takzvaný akomodační spasmus. „Při něm nadměrnou námahou dojde ke křeči v ciliárních svalech řasnatého tělíska čočky umožňujících akomodaci (zaostřování). Oko pak není schopno přirozeně zaostřit a děti tak vnímají problémy s viděním do dálky,“ popisuje mechanismus onemocnění oftalmoložka Teplanová a dodává, že práce na počítačích, tabletech a mobilech by proto vždy měla být rozdělena přestávkami.

„Doporučuji dodržování oční hygieny, tedy střídání pohledu do blízka a do dálky, ideálně pohybem ve venkovním prostředí. Čím menší je dítě, tím méně času by s tabletem či mobilem mělo trávit. Přerušení práce u školáků na prvním stupni by mělo být každých 20 minut na cca 2 minuty,“ radí dětská oční lékařka.

Myslete na přestávky

Volný čas raději nenechte děti trávit odreagováním u mobilních her, ale využijte je k jiným aktivitám – ideálně své ratolesti vezměte na čerstvý vzduch, nechte je protáhnout se, připravte jim například hru, při které jim schováte různé věci po zahradě či domu… „Důležité je dětem dopřát po ukončení práce na tabletech či počítačích pohyb venku – oči si tak odpočinou a uvolní se činností zaměřenou na větší vzdálenost,“ doporučuje Petra Teplanová.

Abyste eliminovali negativní dopady působení moderních technologií na zrak malých školáků, je rovněž zásadní opatřit jejich pracovní prostředí vhodným osvětlením. „Je důležité, aby se světlo co nejméně odráželo od monitoru či displeje, ideálně tak, aby nedocházelo k odleskům od okna. Volte tedy spíše tlumenější osvětlení. Displej by měl být v úrovni očí lehce odkloněný tak, aby pohled na něj byl šikmý cca v rozsahu 10–20 stupňů,“ dodává doktorka Teplanová.

Nejde jen o oči

Práce na počítači je přitom méně riziková než ta na tabletu a smartphonu, proto pokud to lze, raději upřednostňujte, aby dítě využívalo monitor než displej. „Na počítač se díváme zhruba ze 75 centimetrů, zatímco na tablet a telefon obvykle asi ze 30 cm. Čím předměty sledujeme z bližší vzdálenosti, tím je to pro oči namáhavější. Nejvhodnější vzdálenost držení mobilního telefonu pro naše oči je asi 40 cm. Ke zrakovým potížím jsou náchylnější děti, ale pokud mají oči zdravé, zaostřují snáze než dospělí, takže pro ně není tak velkým problém mobil používat i několik desítek minut. Trvalým používáním zraku na takto blízkou vzdálenost však může dojít k přetížení zaostřovacích svalů a vzniku poruchy spolupráce obou očí a k počátku očních problémů,“ varuje MUDr. Lucie Valešová, primářka pražské oční kliniky NeoVize.

Kromě potíží s očima hrozí dětem při dlouhodobém a neřízeném používání elektronických zařízení i další zdravotní problémy, jako je vadné držení těla, bolesti hlavy, v extrémních případech vertebrogenní obtíže (poruchy páteře způsobené špatnými pohybovými stereotypy) spojené s nízkým tlakem a kolapsovými stavy. A protože děti často kopírují své rodiče, snažte se jim jít příkladem – ostatně, ani dospělí by to neměli s hleděním do obrazovek přehánět.

Šestero pro zdravé oči

  1. Dělejte přestávky! Dopřejte očím odpočinek a občas je osvěžte pohledem z okna nebo střídavým zaostřováním na vzdálenější a bližší předměty v místnosti. Každou půlhodinu zhruba na dvacet sekund zaostřete zrak do dálky. Můžete z toho dětem udělat i hru, aby je to více bavilo!
  2. Snižte jas obrazovky! U elektronických čteček používejte negativní formát obrazu, kdy je světlý text na tmavé ploše. Důležité je ale zachování dostatečného kontrastu plochy a textu (černá nebo tmavě modrá v kontrastu s bílou nebo žlutou). Písmena vystupují a plocha obrazovky tolik nezáří.
  3. Volte difuzní osvětlení v místnosti! Při práci s počítačem by neměly být oči oslněny, proto je rozptýlené a tlumené světlo vhodnější.
  4. Nenechte děti hledět do monitoru před spaním! Minimálně hodinu před usnutím se doporučuje nepoužívat žádné podobné zařízení, aby byl spánek kvalitnější. Modré světlo z mobilních telefonů totiž negativně ovlivňuje hormon melatonin, který stojí za buněčnou regenerací, kvalitním a zdravým spánkem. To může potažmo ovlivňovat i soustředěnost při výuce.
  5. Nezapomínejte mrkat! Oči se při sledování displeje vysušují a dříve se unaví – proto nabádejte děti, aby pravidelně oči „rozmrkávaly“. Suché oči lze případně zvlhčit umělými slzami, které odstraní pocit pálení a únavy zraku. Pro zklidnění je lze používat i u dětí, ale o vhodnosti konkrétních kapek se poraďte v lékárně.
  6. Choďte s dětmi pravidelně k očaři! Je velmi důležité, aby dítě mělo správnou zrakovou korekci. Nepodceňujte preventivní prohlídky ani v případě, že u svého potomka žádné problémy nepozorujete.

Zdroj: TZ Dětské oční centrum Kukátko + TZ NeoVize

Autor článku: Andrea Veselá