Zdraví, 14. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Statistiky týkající se potíží s inkontinencí a erektilní dysfunkcí jsou hodně alarmující. A přestože inkontinencí trpí hlavně ženy a erektilní dysfunkcí naopak muži, mají tyto potíže hned dva společné jmenovatele. Tím prvním je stud, protože lidé o těchto obtížích neradi mluví. A druhou společnou věcí je problém s ochablým pánevním dnem. Inkontinence i erektilní dysfunkce se často dá vyřešit docela snadným a hlavně bezplatným způsobem, málokdo to ale ví. Přitom stačí vyhledat pomoc speciálního fyzioterapeuta a pár měsíců poctivě cvičit. Za lepší život to rozhodně stojí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Inkontinence postihuje ženy i muže, něžné pohlaví je ale k těmto potížím více náchylné. Na vině bývá hlavně těhotenství a porod. Čísla mluví za vše – 5 až 20 % žen ve věku 15 až 64 let je inkontinentních, v průběhu těhotenství trápí únik moči až 60 % žen a více než 30 % maminek bojuje s inkontinencí i po porodu.

Co se týká erektilní dysfunkce, nejsou statistiky o moc příznivější. Problém se dotýká mužů mladých i starších. V České republice se s nějakou formou nedostatečné erekce potýká více než polovina mužů mezi 35 až 65 lety věku. Jde tedy přibližně o milion mužů. A nejsmutnější je, že jen přibližně 10 % z nich vyhledá lékařskou pomoc.

Jak na pánevní dno

Erektilní dysfunkci může způsobit celá řada věcí od úbytku testosteronu až po onemocnění srdce a cév. Někdy je ale na vině také ochablé pánevní dno. A ochablé svaly pánevního dna jsou také nejčastější příčinou inkontinence. V řadě ambulancí člověk natrefí na nejrůznější brožury, které poučují, jak svaly pánevního dna posílit. V drtivé většině případů vám ale tyto cviky potíže vůbec neodstraní.

„Klíč je v tom, že je třeba cvičit pod dohledem terapeuta, který svého pacienta dokáže vyšetřit. Jen tak je možné zjistit, jaká je síla svalů, jaká je jejich aktivita, zda jsou vnitřní svaly symetrické, nebo nikoliv, zda jsou někde bolestivá místa a podobně. A teprve díky tomuto vyšetření pak terapeut může navrhnout konkrétní postup terapie,“ vysvětlila fyzioterapeutka Kroměřížské nemocnice Mgr. Irena Mádlíková, která se problémy s pánevním dnem zabývá. Sama používá terapii PPA (Palaščák Pelvic Approach) a nedá na ni dopustit.

Vymyslela ji odbornice na fyzioterapii pánevního dna PhDr. Ingrid Palaščáková Špringrová, PhD. Výsledky člověk vidí takřka okamžitě, už za týden pravidelného cvičení cítí pacient pokrok. A pokud má dostatečnou vůli a cvičí poctivě, za dva až šest měsíců má po problému. Navíc jde o terapii hrazenou pojišťovnami, takže kromě píle a pár minut času denně to člověka nic nestojí,“ doplnila Mádlíková.

Stačí se somělit

V ordinaci se často potkává i s pacienty, jejichž svaly pánevního dna jsou na tom už tak špatně, že cvičení vůbec nezvládnou. Ani tito lidé však nemusejí zůstat bez pomoci. Svaly jim pomáhá aktivovat speciální přístroj Gymna Myo 200, a to díky elektrickým impulsům.

„Přístroj dokáže stimulovat svaly pánevního dna a tzv. ho nahodit, nebo díky vizuální zpětné vazbě umí pacient svaly lépe a cíleně aktivovat,“ upřesnila Mádlíková s tím, že i tento úkon je hrazený pojišťovnou. Pacienti si pouze pořídí vlastní sondu. „Lidé se nemusejí trápit nechtěným únikem moči nebo si nechat zkazit radost z intimního života, nemusejí polykat prášky nebo nosit permanentně vložky. Stačí se osmělit a začít problém řešit, úspěch mají ve svých rukou,“ uzavřela Mádlíková.

Zdroj: TZ Kroměřížská nemocnice

Štítky: zdraví

Autor článku: Lenka Šmídová