Zdraví, 2. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Rozhodli jste se, že začnete žít zdravěji? Pak nezapomínejte ani na svůj úsměv. Dali jsme pro vás dohromady kombinaci potravin, které jsou ideální volbou z hlediska zdraví a můžou být prospěšné i pro vaši ústní dutinu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Voda

Pití čisté neperlivé vody je tím nejjednodušším a zároveň nejlepším způsobem, jak zůstat během dne správně hydratovaný. To ale není vše, co „obyčejná“ voda z kohoutku dokáže. „Pokud vypijete jednu až dvě sklenice vody před jídlem, můžete tím snížit svůj apetit. Voda s citrónem dokonce umí podpořit buněčné procesy, a tím pádem i mírně zlepšit spalování tuků,“ říká zakladatelka a instruktorka pražských Domů Jógy Věra Vojtěchová.

Podle terapeutky ajurvédy Mgr. Blanky Novotné bychom si vodu měli ideálně uvařit. „Snažte se pít teplou vodu. Vařená voda má terapeuticko-léčivé účinky. V ajurvédě se nazývá ushnodaka. Další metodou je po uvaření přidat do vody ještě koření či čerstvé bylinky. Naopak chlazené nápoje ohrožují naši rovnováhu,“ tvrdí Blanka Novotná.

Z hlediska zubů je pití čisté vody taky nejvhodnější. „Voda, na rozdíl od řady jiných nápojů, zuby nenarušuje ani nezabarvuje a pomáhá vyrovnat pH v ústech,“ vysvětluje MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT.

Čaje

U pitného režimu ještě chvíli zůstaneme, protože kromě vody se vyplatí pít čaje. Zaženou žízeň mnohem lépe než sladké nápoje. „Z pohledu ajurvédy doporučuji do pitného režimu zařadit různé druhy čajů, vhodné jsou zejména bylinné čaje. Co se týká zeleného čaje, doporučuji jej pít pouze jedenkrát denně. Sice má antioxidační účinky, ale obsahuje kofein,“ radí Blanka Novotná.

V omezeném množství doporučuje pití zeleného a dokonce i černého čaje také Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. „Pravidelné pití čajů sice může lehce obarvit sklovinu, ale zároveň je jejich složení k zubům příznivé. Například obsahují sloučeniny polyfenoly, které pomáhají v ústech zpomalovat růst bakterií, obnovují přirozenou obranyschopnost úst a mají antioxidační efekt,“ tvrdí specialistka.

Zázvor

Zázvor je jednou z nejcennějších přírodních léčivých látek a může se chlubit mimořádně širokým spektrem blahodárných účinků na lidský organismus. „Zázvor má zahřívací schopnost, proto nachází využití zejména v zimních měsících, ale klidně si jej dovolím doporučit i na jaře nebo v létě. Zázvor pozitivně ovlivňuje zažívání, pomáhá i při nevolnostech a zvracení – například při jízdě v autě, ale i během těhotenství,“ říká Věra Vojtěchová.

Jeho blahodárné účinky jsou známé i v souvislosti s ústní dutinou. „Hlavní účinná látka zázvoru je gingerol. Ten pozitivně působí na ústní dutinu a potlačuje bakterie způsobující zánět dásní, má imunostimulační účinky a urychluje hojící procesy,“ vysvětluje Zuzana Heiník Bělová.

Listová a syrová zelenina

Většina z nás se snaží v rámci změny životního stylu skoncovat s těžkými a tučnými pokrmy, což hraje do karet naší postavě i zdravému chrupu. Listová zelenina je plná vitamínů a minerálních látek, přičemž má nízký obsah kalorií. Zároveň je to potravina, která je prospěšná pro naše zuby. „Například kapusta a špenát  jsou bohaté na vápník. Obsah kyseliny listové a vitamínu B je pro změnu vhodný pro léčbu onemocnění dásní,“ říká MDDr. Tomáš Machač.

Zelenou má i syrová zelenina, která pomáhá v boji s plakem, který se na chrupu usazuje. Při konzumaci se mechanicky stírá plak ze zubů. A protože je tato zelenina tvrdá (například mrkev) a člověk ji musí déle a důkladněji kousat, zvyšuje se produkce slin, což napomáhá nastolení zdravého prostředí v ústech. „Podobný účinek má i žvýkačka. Dejte však přednost té bez přidaného cukru,“ doplňuje Zuzana Heiník Bělová.

Sezamový olej

Sezamový olej je skvělým pomocníkem při přípravě salátů. Dodá jim nejen skvělou chuť, ale má i řadu zdraví prospěšných vlastností. Podporuje krvetvorbu, má příznivé účinky na sliznici trávicího ústrojí, povzbuzuje paměť a dokonce je i přírodním antidepresivem.

V ajurvédské medicíně se sezamový olej dokonce kloktá. Jde o metodu zvanou oil pulling a podle průzkumů tato metoda pomáhá v boji proti zánětu dásní způsobeným zubním kazem,“ říká na závěr terapeutka Blanka Novotná.

Štítky: zuby

Autor článku: Lenka Šmídová