Zdraví, 2. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Objevilo se u vás zarudnutí, otok a svědění intimních partií? Nepropadejte hned panice, že se jedná o pohlavní infekci! Může jít také o alergii na sperma. Ano, čtete správně, i takový typ alergie opravdu existuje, a může se objevit až v průběhu života.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Alergie na mužský ejakulát není příliš rozšířená – podle studií postihuje asi 12 % žen, a často není jednoduché ji odhalit. Kromě místních reakcí však může mít i vážné projevy a samozřejmě být i překážkou otěhotnění. Proto je při podezření na tuto alergii potřeba správně stanovit diagnózu a zvolit vhodnou léčbu.

Lehké příznaky i ohrožení života

Podle Mezinárodní společnosti pro sexuální medicínu je alergie na sperma nejčastěji alergickou reakcí na bílkoviny, které se přirozeně nacházejí v mužském spermatu. Běžné a mírnější příznaky zahrnují pálení, svědění či bolest, kopřivku, otok, zarudnutí nebo vyrážku. Obvykle se objevují během 10 až 30 minut od kontaktu kůže nebo sliznice se spermatem.

Samozřejmě se problémy netýkají jen vaginy. Mohou se objevit na jakýchkoliv dalších částech těla, které přijdou do kontaktu se spermatem při jiných praktikách, než je vaginální soulož. Často tedy jde o ústa a jejich okolí nebo anální otvor.

Alergie na ejakulát ale může mít i velmi vážné projevy zasahující celé tělo. To jsou například potíže s dýcháním a sípání, otoky jazyka a hrdla, rychlý a slabý puls, závratě, mdloby a nevolnost nebo zvracení a průjem. V takovém případě se jedná o silnou anafylaktickou reakci, při které je potřeba okamžitě zajistit lékařskou pomoc.

Protože jsou běžné příznaky velmi snadno zaměnitelné s pohlavními infekcemi, správnou diagnózu může stanovit jedině lékař. “V případě podezření na alergii na ejakulát je potřeba vyhledat specializované pracoviště, tedy alergologii a imunologii. Tato alergie logicky u žen způsobuje také problémy s otěhotněním, proto pokud se o něj snaží a alergie je překážkou, měla by žena konzultovat centrum reprodukční medicíny,” radí sexuolog a urolog MUDr. Marek Broul z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem.

Co můžete udělat

Stejně jako u jiných alergických reakcí je potřeba pomocí testů vyloučit další potenciální alergeny, které by mohly způsobovat reakci ve vaginální oblasti. Tedy latex obsažený v kondomech, spermicidy nebo lubrikanty. V mužském ejakulátu navíc mohou být přítomny ve stopovém množství potravinové alergeny, které se z jídla metabolismem přenášejí do spermatu.

Může jít o celé spektrum potravin. Opět je na alergologovi, aby stanovil, která z nich působí ženě potíže. Často jde o ořechy, sóju nebo mléko, ale také mák nebo mořské ryby a léky, jako antibiotika. Pokud jsou tedy nepříjemné reakce vyvolány některým z těchto alergenů, řešením je, aby je muž vyřadil ze svého jídelníčku. Po třech týdnech už by od nich měl být organismus očištěný.

Jednoduchým řešením mírných projevů alergie je také použití kondomu. Ten zamezí kontaktu kůže a sliznic s ejakulátem a díky výběru vhodného typu není třeba se obávat snížené rozkoše z milování. “K intimitě ve vztahu neodmyslitelně patří také pocit bezprostředního dotyku. Ideální volbou jsou tedy utratenké typy kondomů, které poskytují pocit velmi podobný milování bez ochrany. Pro alergiky doporučuji bezlatexové typy,” radí Vojtěch Sláma, majitel online sexshopu.

Zkoušet pořád dokola?

Další možností, jak překonat mírné projevy, může být takzvaná desenzibilizace. “Jedná se o opakované vystavování semenné tekutině. Do pochvy se zavádí malé množství spermatu. Jeho množství se postupně zvyšuje a zkracují se intervaly. Pokud se příznaky alergie postupně výrazně zmírní nebo zcela vymizí, je léčba úspěšná. U nás tento léčebný postup zatím není příliš rozšířený, ale jako úspěšný jej popisují odborné studie,” doplňuje MUDr. Marek Broul.

V případě, že jsou projevy alergie na sperma silné, musí se žena kromě podpůrných metod svěřit do rukou odborníků. Anafylaktický šok je život ohrožující stav, proto je nutné nasadit léčbu, o které by měl vždy rozhodnout lékař.

Štítky: alergie , sex

Autor článku: Lenka Šmídová