Z přírody, 28. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Po zářivě bílém úsměvu touží každý z nás. Způsobů, jak se můžeme pokusit chrup vybělit, je dost, ale ne každý je pro chrup zdravý prospěšný. Nehazardujte při domácím bělení s agresivními přípravky. Vsaďte na přírodní metody bělení zubů.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Na bělení citrónem raději zapomeňte

Pryč jsou naštěstí doby, kdy se někteří snažili dosáhnout zářivě bílého chrupu pomocí citrónu. Tato metoda „bělení“ je pro zubní sklovinu velmi nebezpečná.

Citrón smíchaný se sodou nebo třeba ocet zubní sklovinu zesvětlí, ale rozhodně se nejedná o metodu, kterou by stomatolog či jiný odborník na chrup doporučil. Kyselý citrón či ocet jsou ve své podstatě kyselina. Při jejich aplikaci se naleptává zubní sklovina a doslova rozpouští povrch zubu. Vždy ale záleží na délce působení kyselin,“ varuje stomatolog MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT.

Stejně tak není pro náš chrup a obecně tělo zdravé a bezpečné používání produktů s obsahem chemie. Pokud chcete dosáhnout světlejšího odstínu svého zubů, vsaďte raději na moderní, bezpečné a přírodní složky nebo navštivte svého zubního lékaře. Jaké složky jsou bezpečné?

Přírodní enzymy a bělicí sody

V dnešní době můžete dosáhnout bělejšího chrupu bez návštěvy stomatologa, pouze za pomocí speciální zubní pasty či gelu. O tom, jak účinná bělicí pasta bude, přitom rozhoduje podíl aktivní bělicí látky.

„Například peroxid svou chemickou reakcí narušuje strukturu pigmentů a díky tomu dochází k lepšímu průniku světla na povrch zubů a ty tak působí přirozeně běleji. Na trhu jsou však i zubní pasty s obsahem přírodních enzymů, které mají podobný mechanismus jako peroxid. Narušují strukturu pigmentů a tím pomáhají pocitu zářivějšího úsměvu,“ vysvětluje lékař.

„Šetrné přírodní bělicí pasty bez obsahu peroxidu jsou skvělou volbou pro ty, kteří dávají přednost přírodním produktům, ale ocení je i ti, kteří mají citlivé zuby nebo je obecně nemají v dobré kondici. Přírodní bělicí pasty s enzymy či sodou jsou jemné a přitom efektivní,“ doplňuje Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental.

Aktivní černé uhlí

Aktivní černé uhlí rostlinného původu je známé zejména v souvislosti s léčbou průjmů, avšak v současné době se stále více dostává na výsluní ve spojitosti s čištěním a přírodním bělením zubů.

„Aktivní černé uhlí dokáže z ústní dutiny odstranit určité toxiny nebo absorbuje zápach. Co se týká pigmentových skvrn na zubech může být nápomocné, ale důležitou roli hraje mechanické čištění, tedy například kombinace přírodní zubní pasty s aktivním uhlím a použití hustého zubního kartáčku,“ říká stomatolog Tomáš Machač. Pokud byste si na zuby nanášeli černé uhlí v tabletách určených na průjem, žádné zázračné vybělení zubů by se nekonalo.

Šalvěj lékařská

K dosažení zářivějšího úsměvu vám mohou pomoct i různé bylinky. Bělicí účinek mají listy šalvěje lékařské, které bylinkáři radí usušit na slunci, poté je rozdrtit a následně použít jako pastu. Pokud na sběr a sušení bylinek zrovna nejste, můžete zvolit přírodní zubní pastu s aktivním výtažkem z bylinek.

„Bylinky v zubních pastách nebo v přírodních ústních vodách pomáhají řešit řadu různých problémů v ústech. Například výtažek z levandule chrání a efektivně regeneruje dásně, aktivní výtažky ze šalvěje a heřmánku poskytují ochranu proti tvorbě zubního plaku a mají zklidňující a hojivé účinky na dásně. Efekt bělení je však nutné podpořit dalšími bělícími složkami,“ upozorňuje Zuzana Heiník Bělová.

Kokosový olej

K bělejšímu chrupu vám dopomůže i kokosový olej, který se v péči o ústní dutinu obecně velmi dobře osvědčuje. Pokud jej chcete používat v jeho čisté formě, po klasickém čistění ho naneste na kartáček a zuby jim vyčistěte. Olejem můžete i jemně masírovat dásně a třeba i rty.

„Kokosový olej bývá i součástí přírodních zubních past. Pomáhá zklidňovat dásně a dodává pastě jedinečnou chuť. Při pravidelném používání obvykle dojde k částečnému vybělení chrupu. Výsledek sice nejde srovnat s profesionálním bělením zubů, ale je patrný, a kokosový olej zubní sklovině určitě neublíží,“ říká Zuzana Heiník Bělová.

Ananas aneb enzym bromelain

Ananas není jen lahodné exotické ovoce, ale je i jedním z nejbohatších zdrojů enzymu bromelain. Bromelain je nejčastěji dostupný ve formě extraktu ze stopky ananasu, nikoliv přímo z jeho ovocného jádra.

„Enzym bromelain z ananasu šetrně čistí zuby a odstraňuje zubní plak. Najdete ho v řadě přírodních zubních past,“ říká stomatolog a dodává, že podobně je na tom i přírodní enzym papain z papáji, který v kombinaci s bělicí složkou účinně rozpouští plak a dokáže odstranit i zubní kámen.

Zdroj: TZ BelDental + TZ Splat

Autor článku: Ivana Koutná