Přírodní a vysoce koncentrované kapaliny, které obsahují chemické sloučeniny z různých rostlin, se nyní používají k potlačení nejrůznějších onemocnění, mezi které se řadí i migrény. Aromaterapeuti tvrdí, že síla voňavých lahviček spočívá hlavně v tom, že umí zklidnit mysl a potlačit stres, čím působí proti pulzující bolesti. Jak jejich účinek maximalizovat? Smíchejte několik éterických olejů a vytvořte směs, jejíž účinek vás překvapí.
Co s čím a kolik?
Velmi účinnou kombinací je máta peprná, levandule a heřmánek. K osvědčeným přírodním „pilulkám“ proti bolestem hlavy je i rozmarýn, mandarinka a sladký pomeranč, jenž se považuje za autentické přírodní antidepresivum s protizánětlivými a antiseptickými účinky.
Někdo však dává přednost spíš směsi z levandule, šalvěje muškátové a neobvyklého prášku – kadidla. Právě ono zmírňuje úzkosti, krotí deprese, podporuje soustředění a pročišťuje myšlenky. Zároveň odhání bolesti. Ať už si však vyberete jakýkoli, měli byste vědět, jak ho správně použít.
Případná rizika. Jste na ně připraveni?
Podle velikosti místnosti do difuzéru dávkujte asi tak 2 až 3 kapky od každého druhu a nadechněte se. Má to však svá pravidla. Difuzér či aromalampičku používejte v místnosti se správnou ventilací, jinak by vůně mohla být příliš silná. V případě, že se tak stane, oleje dráždí nos, hrdlo a plíce.
Mezi další způsoby použití éterických olejů patří přímá aplikace, ovšem v ředěné podobě. Esenci je nutné smíchat s krémem, tělovým mlékem nebo jiným olejem, jako je například mandlový, arganový, olivový či kokosový olej. (Poměr je asi 6 kapek esence na 1 polévkovou lžíci nosného oleje.)
Pakliže nemáte k dispozici ani difuzér a ani jiný olej, jednoduše otevřete voňavou lahvičku éterického oleje, zhluboka se nadechněte, nechte účinky vůně prostoupit celým svým tělem a myslí a podle potřeby postup opakujte.
Zdroje: Best Essential Oils and Scents to Ease Headache and Migraine Pain; Essential plant oils and headache mechanisms; 8 Best Essential Oils for Headaches & Migraines