Z přírody, 28. 1. 2020

Foto: Shutterstock

Dáváte přednost antibakteriálnímu mýdlu? Těžko říct, jestli je to ten nejlepší nápad. Tenhle výrobek prý ohrožuje srdce, štítnou žlázu i psychiku. Co všechno se vám ještě může stát, když se s ním budete denně mýt?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Být antibakteriální je dnes tak nějak trendy. Lidé ve velkém skupují takto označené gely, spreje, vlhčené ubrousky, zubní pasty, spotřebiče a úklidové prostředky, stejně jako šampony, pěny na holení, osvěžovače vzduchu i mýdla. Většina uživatelů tak jedná s pocitem, že tyhle produkty likvidují útočící choroboplodné zárodky, čímž chrání to nejcennější – jejich zdraví. Není to ale marná snaha a plýtvání peněz?

Mnoho povyku pro nic

Vezměme si takové mýdlo. Opravdu se bez toho antibakteriálního žádná čistotná domácnost neobejde? Dalo by se říct, že největším problémem je právě jeho schopnost eliminovat nejrůznější mikroby a škodlivé patogeny, což je úkol pro celou řadu obsažených chemikálií. Mezi nimi se vyskytuje také nechvalně známé činidlo triclosan, jež bylo původně registrováno jako herbicid. Američtí odborníci z úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) se domnívají, že z hlediska dlouhodobého používání může tato složka tělesnou a duševní schránku naopak poškodit, proto antibakteriální výrobky včetně mýdel celoplošně zakazují. Prý aby se zabránilo těmto hrozbám!

Vzpoura hormonů, jež se neobejde bez následků

Jmenovaná látka se v těle „chová“ podobně jako hormony produkované štítnou žlázou. To údajně vede k abnormální funkčnosti tohoto orgánu, čímž dochází k mnoha komplikacím. Mimo jiné jde třeba o narušení trávicích procesů, neplodnost, zpomalení srdeční frekvence, anémii, deprese, váhové výkyvy i únavu, nebo naopak nevysvětlitelnou hyperaktivitu.

Odolnost, kterou vážně nepotřebujete

Dalším důkazem, že přísloví o čistotě a půlce zdraví vždycky neplatí, je skutečnost, že uvedený triclosan napomáhá růstu rezistentních bakterií, které snadno odolávají antibiotikům. To v konečném důsledku pochopitelně nijak netěší nemocné pacienty ani ošetřující lékaře, jež mají značně omezené možnosti léčby. Co dalšího se ještě může přihodit?

Alergie. I tu lze vyfasovat

Pokud se řadíte mezi šťastlivce, kteří se nepotýkají s nepříjemnými alergiemi, věřte, že se to může hodně rychle změnit. Přísada, o níž se píše výše, se totiž až podezřele často dává do souvislosti se zvýšeným rizikem alergií a oslabeným imunitním systémem. A právě proto se čím dál více expertů přiklání k názoru, že staré dobré „obyčejné“ mýdlo je k lidskému zdraví šetrnější. A jako očista naprosto dostačující…

Autor článku: Lenka Šmídová