Výživa, 11. 4. 2023

Foto: Shutterstock

Ovoce je při dietě zakázané. Pokud chcete zhubnout, vyhýbejte se mu obloukem! Tyto věty už jistě slyšel někdy v životě prakticky každý, kdo se snažil shodit pár přebytečných kil. Jak je to ale doopravdy?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dnes už víme, že ovoce ve správném množství naši váhu v žádném případě nezvedá. Naopak, je přírodním zdrojem celé řady látek, které dnešní populace potřebuje pro svůj vyvážený životní styl,“ vysvětluje výživová poradkyně Ivana Kabelková, která upozorňuje, že v ovoci nalezneme celý komplex vitaminů, minerálních látek a tolik potřebné vlákniny. Jak jej zařadit do jídelníčku, aby z něj měl člověk ten největší užitek?

Kolik je dost?

Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby každý v rámci tolik potřebného vyváženého životního stylu snědl denně nejméně 400 gramů ovoce a zeleniny. To jsou přibližně tři až čtyři kousky.

„Díky konzumaci takového množství ovoce a zeleniny člověk napomáhá prevenci před civilizačními i chronickými onemocněními, například před rakovinou, cukrovkou, srdečními chorobami nebo obezitou,“ upozorňuje na benefity Ivana Kabelková s tím, že Češi se tímto doporučením téměř neřídí. Z výzkumů vyplývá, že téměř polovina českých obyvatel ovoce a zeleninu do svého jídelníčku pravidelně nezařazuje vůbec a doporučené množství pravidelně konzumuje pouhých 10 % Čechů.

Proč je ovoce důležité

Pokud už Češi po ovoci sáhnou, jedná se hlavně o lokální produkci – jablka a hrušky, ale také meruňky, třešně, švestky a bobuloviny – rybíz, borůvky, jahody i maliny. Z exotického ovoce jsou to pak citrusy, ale i banány nebo kiwi a ananas.

Důvodů, proč se řídit doporučeními a ovoce do svého jídelníčku pravidelně zařazovat, je hned několik. „Tím hlavním jsou účinné biologicky aktivní látky, tzv. fytochemikálie, které jsou nejrůznějšími mechanismy schopné příznivě ovlivňovat zdraví člověka. Podle některých odhadů mohou být v jednom kusu ovoce hned desítky až stovky těchto biologicky aktivních látek,“ upozorňuje výživová poradkyně a dodává, že právě jejich přirozený obsah v potravinách je jedním z důvodů, proč nemohou výživové doplňky plně nahradit konzumaci čerstvého ovoce.

Důležité také je, že fytochemikálie se vyskytují pouze v rostlinné stravě, v potravinách živočišného původu nikoliv,“ říká Ivana Kabelková a doporučuje tak všem, aby se nad vyvážeností svého jídelníčku alespoň zamysleli.

Nejvíce bioaktivních látek bylo zjištěno u černého rybízu, dále pak v grapefruitech, kiwi nebo pomerančích. Z tradičního českého ovoce jsou to během léta švestky, jablka, ale také hrušky nebo nektarinky.

Jak zpracovávat ovoce

Blanšírovaná zelenina je stálicí v českých kuchyních, tato metoda však funguje i u přípravy ovoce. Díky ní účinně zbavíte ovoce virů, bakterií, ale i zbytků pesticidů, které se na ovoci mohou vyskytovat. Principem blanšírování je rozdělit ovoce na menší kousky, které se na cca minutu až dvě vloží do vařící vody. Následuje prudké ochlazení ihned po vytažení zvody tak, že jej položíte do ledové lázně. Díky tomuto postupu zajistíte křehkost ovoce, ale i jeho stálou barevnost. Nutriční hodnota se přitom sníží jen mírně. Blanšírování je vhodné pro tvrdší ovoce, jako jsou například meruňky nebo broskve, které pak můžete využít třeba do salátů.

Dalším ideálním způsobem, jak uchovat sezónní ovoce, je sušení. Díky němu totiž ovoce neztratí ani vitaminy, minerály nebo vlákninu. K tomu může dopomoct i šetrná elektrická sušička potravin. Následné správné uskladnění nasušeného ovoce v uzavíratelných nádobách nebo látkových sáčcích pak zaručí jeho dlouhou trvanlivost.

Autor článku: Andrea Veselá