Výživa, 16. 2. 2021

Foto: Shutterstock

Těhotenství je obdobím, kdy správná životospráva nabírá na obzvláštní důležitosti. Staráte se o zdraví vlastního těla a již ovlivňujete důležité funkce vyvíjejícího se tělíčka vašeho potomka. Určitě jste slyšela o omega-3, drahocenných mastných kyselinách, které chrání kardiovaskulární systém a přispívají ke správné funkci mozku a nervové soustavy, vývoje kostí a zraku. Jak vám v těhotenství přesně pomohou a kde je najít?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Blahodárné účinky omega-3 nenasycených mastných kyselin na zdraví těhotných žen a plodu jsou dávno známá věc. U maminek tyto lipidy pomáhají udržovat psychickou kondici nejen po dobu těhotenství, ale i po porodu. Ženy konzumující omega-3 mají menší náchylnost k poporodním depresím, snižuje se u nich také riziko předčasného porodu. K plodu dítěte se dostávají mastné kyseliny placentou a po porodu prostřednictvím mateřského mléka. Je tedy nezbytné, abyste si jako budoucí matka vytvořila a udržela dostatečně vysokou hladinu těchto zdravých tuků.

Pro mozek miminka

Od poloviny třetího týdne těhotenství se vytváří nervový systém plodu. Mozek plodu se vyvíjí vysokou rychlostí, za několik měsíců se vytvoří několik desítek miliard neuronů. A právě mastné kyseliny EPA a DHA tvoří membránu buněk a jsou naprosto nezbytné pro tvorbu neuronů. Účastní se také transportu glukózy v mozku.

Během prvních měsíců těhotenství se vyvíjí převážná část mozku dítěte. I zde hraje klíčovou roli kyselina DHA, protože je to hlavní mozkové palivo pro plod. Při narození je mozek dítěte tvořen 60 % lipidy a váží téměř 300 g. Během prvních dvou let svého života se bude vyvíjet velmi rychle.

Kde je najít

Omega trojky, EPA a DHA, obsahují ořechy, některá jádra a semínka. Nesporně je však největší množství obsaženo v tučných rybách a jejich játrech, která navíc obsahují i vysokou hladinu vitaminu D. Odborníci doporučují jíst dvě porce ryb týdně, a to obzvlášť lososa, sardinek či tuňáka a makrely. Zároveň je však dobré dávat v těhotenství pozor, odkud ryby pocházejí, vzhledem ke zvýšenému obsahu rtuti v rybím mase, který by mohl mít fatální dopady na vývoj dítěte.

Je pochopitelné, že během těhotenství při změně chutí nemusíte preferovat jídelníček složený z ryb. Pokud na ně nemáte chuť, nahraďte je doplňkem stravy, který vám zajistí dostatečný přísun EPA a DHA v kombinaci i s dalšími vitaminy, minerály a nezbytnou kyselinou listovou, kterou v těhotenství potřebujete jakbysmet.

Autor článku: Ivana Koutná