Výživa, 29. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Už během dětství nám naše maminky podávaly mléčné výrobky prakticky každý den. Představit si jakoukoliv domácnost bez jogurtů, mléka a mléčných výrobků je tedy skoro nemožné. V období, kdy dítě sílí a roste, by měly být mléčné výrobky nedílnou součástí každého jídelníčku.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ve spolupráci s výživovou poradkyní PhDr. Karolínou Hlavatou, Ph.D., vznikl přehled důvodů, proč by mělo mít dítě mléčné výrobky pravidelně ve svém jídelníčku.

Důležité živiny

Mléko a mléčné výrobky jsou považovány za základní zdroje vitaminů a minerálních látek, které děti, v průběhu růstu, skutečně velmi potřebují.

Vzhledem k tomu, že si organismus vápník sám nevytváří, musí být tato látka dodávána výživou. „Mléčný“ vápník dokáže lidský organismus velmi efektně využít. Aby však mohl být v organismu vstřebán, musí být dodán v rozpustné formě. Přibližně jedna třetina „mléčného“ vápníku se v rozpustné formě vyskytuje, proto se vstřebává mimořádně dobře.

„Doporučená denní dávka vápníku pro dítě je v průměru od 10001200 mg. Toho jako rodiče docílíme, když dítěti připravíme během dne svačinu, která bude obsahovat např. 150 g polotučného jogurtu, 50 g sýra, 250300 ml kefíru,“ říká PhDr. Karolína Hlavatá.

Mléko má ideální poměr vápníku, fosfátů a hořčíku, což je důležité pro správný vývoj dětské kostry v průběhu růstu. Další důležitou látkou, která je obsažena v mléce a mléčných výrobcích, je jód. Jód se přidává do krmných směsí dojnic, proto je obsažen i v mléce a mléčných výrocích. Nedostatek jódu způsobuje poruchy funkce štítné žlázy, u dětí pak poruchy duševního vývoje.

Bakterie umí i pomáhat

Do mléčných výrobků se přidávají tzv. prebiotika. Prebiotika slouží především jako potrava pro prospěšné bakterie. Tím jsou zajištěny vhodné podmínky pro jejich správný růst a aktivitu, což má samozřejmě pozitivní dopad na zdraví dítěte.

Velký zdravotní význam je přisuzován zakysaným mléčným výrobkům (kefíry, kysané podmáslí, jogurty, jogurtové nápoje apod.). Jak napovídá název, stěžejním technologickým krokem při jejich výrobě je kysání (fermentace). K fermentaci se používají speciální mikroorganismy (probiotické kultury).

Dostatek probioticky působících mikroorganizmů je nezbytný pro správné složení mikroflóry zažívacího ústrojí dítěte, což má značný vliv na jeho zdraví. Významná je např. ochrana střevní sliznici před tvorbou a vstřebáváním toxických látek, zlepšené zažívání, posílení imunitního systém a pomoc při snižování hladiny cholesterolu v krvi.

Intolerance není alergie

Mnoho dětí pociťuje po konzumaci mléka zažívací potíže a rodiče se domnívají, že jejich dítě trpí alergií na mléko. Ve většině případů se jedná o pouhou nesnášenlivost neboli intoleranci. Intolerance se týká mléčného cukru laktózy, a příčina potíží spočívá v neschopnosti tento cukr štěpit. Řešením není vynechávat v jídelníčku dětí všechny mléčné výrobky, ale upřednostňovat ve výběru především zakysané mléčné výrobky. Přítomné bakterie mléčného kysání přítomnou laktózu částečně naštěpí.

Také těhotné ženy by měly do svého jídelníčku mléčné výrobky zahrnout. Jejich strava má veliký vliv na zdraví miminka. Je dokonce vědecký prokázáno, že dostatečný příjem sýrů a mléčných výrobků v těhotenství snižuje riziku vzniku zubního kazu u dětí.

Zdroj: TZ Českomoravský svaz mlékárenský

Autor článku: Ivana Koutná