Výživa, 8. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Odpíráte si pečivo v domnění, že je jeho konzumace nezdravá a zaručeně po něm ztloustnete? Pečivo, zejména to bílé, je v současném světě výživy stále velmi kontroverzní potravinou. Jak moc jsou však obavy z konzumace pečiva oprávněné?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Když přestanu jíst pečivo, zhubnu

Mýtus. Po vyřazení pečiva z jídelníčku sice existuje vysoká pravděpodobnost, že zhubnete, ale ve skutečnosti nejde o to, že přestanete jíst pečivo. „Úplné vyloučení pečiva sice může vést k rychlému úbytku na váze, ale stejně tak bude krátkodobě fungovat, když z jídelníčku vyloučíte například všechny sacharidové přílohy či přestanete jíst čokoládu. Důvodem úbytku na váze je jednoduše obecně nižší příjem, přičemž neuváženě velkým kalorickým deficitem při vyloučení pečiva může dojít až ke zpomalení metabolismu,“ varuje pro FitsRozumem.cz odbornice na výživu společnosti Bonavita Ing. Michaela Ryglová.

Zajímavost: Pokud chcete hubnout, vydané energie musí být jednoduše více než té přijaté. Důležité je denní nastavení příjmu a výdeje. Jestli si tedy dáte na snídani či večeři pečivo s pomazánkou nehraje až takovou roli. Přesto se snažte vybírat si kvalitní pečivo.

Celozrnné pečivo je zdravější

Pravda. Při volbě pečiva je vhodné sáhnout raději po kvalitním žitném či kváskovém chlebu než po obyčejném bílém rohlíku. Ne však proto, že by měl tento druh pečiva méně kalorií, ale v porovnání s bílým pečivem obsahuje podstatně více zdraví prospěšných látek, jako jsou vitamíny, minerální látky a vláknina, která na delší dobu zasytí, což se při snaze zhubnout hodí.

Největší podíl vlákniny je pak v celozrnném pečivu, které však může být o něco náročnější na trávení. Další z možností je pak upéct si vlastní pečivo, kdy máte stoprocentní jistotu toho, co pečivo obsahuje.

Specialistka na výživu Michaela Ryglová v tomto směru radí šetřit bílou moukou: „Zkuste bílou mouku nahradit celozrnnou pšeničnou, nejlépe však celozrnnou špaldovou či žitnou moukou.“

Rozpékané či balené pečivo není tak výživné

Mýtus. Čerstvě upečené a voňavé pečivo je jistě podstatně lahodnější než pečivo ze zmrazeného polotovaru, avšak ne vždy platí, že rozpékané či dokonce balené pečivo je méně kvalitní nebo dokonce nutričně horší. Najděte si čas a čtěte si složení jednotlivých výrobků. Na českém trhu můžete narazit i na velice zajímavé výrobce, jejichž balené pečivo je vyrobeno ze špaldové nebo třeba pohankové mouky a je obohacené o vyšší podíl vlákniny například ve formě zdraví prospěšných semínek. Kvalitní balené pečivo má navíc tu výhodu, že déle vydrží a jako svačinka na výlety je i mnohem praktičtější.

Zajímavost: U baleného pečiva musí být složení a nutriční hodnoty uvedeny na obale, přičemž suroviny jsou uváděny sestupně – první suroviny je obsaženo nejvíc. Pokud tedy chcete celozrnné pečivo, měla by být na prvním místě uvedena celozrnná mouka.

Vyzkoušejte celozrnné špaldové chlebíčky s pomazánkou

Ingredience:

  • celozrnné špaldové chlebíčky
  • 20 g sójových kostek
  • 50 g sýru cottage
  • 1 vejce
  • 30 g Lučiny
  • 2 lžíce nasekané pažitky
  • sůl a pepř
  • ředkvičky na dozdobení

Postup: Nejprve uvařte sójové kostky dle návodu. Vejce uvařte natvrdo. Mezitím si smíchejte sýr cottage, Lučinu, sůl a pepř. Pak přidejte uvařené vejce a sójové kostky. Vše rozmixujte a přidejte čerstvou pažitku. Servírujte se špaldovými chlebíčky a ředkvičkami.

Bezlepkové pečivo je několikanásobně dražší

Pravda. Bezlepkové potraviny bývají postavené cenové výše a možná i proto se mnozí domnívají, že je bezlepkové pečivo zdravější a skvělou volbou pro všechny. Ve skutečnosti neexistuje žádný racionální důvod nejíst bezlepkové potraviny, jestliže netrpíte nesnášenlivostí lepku.

Neopodstatněná bezlepková dieta se vám nejen prodraží, ale mnohé bezlepkové potraviny jsou i méně chutné. Máte-li tedy chuť na pečivo a jste zdraví, bez obav si dejte kvalitní pečivo bez ohledu na lepek,“ tvrdí Michaela Ryglová. Zároveň však apeluje na kvalitu a množství.

I když si zvolíte kvalitní celozrnné pečivo, mějte na paměti, že ho nemůžete sníst kolik chcete bez toho, abyste přibrali. Klíčovým faktorem pro hubnutí a přibírání je rovnováha mezi příjmem a výdejem energie, respektive kalorický deficit nebo nadbytek,“ vysvětluje odborná garantka výživy.

Večer už se pečivo nesmí jíst

Mýtus. Není třeba bát se jíst pečivo ve večerních hodinách. Naše tělo nemá žádné zabudované hodiny a metabolismus sacharidů se nemění podle západu či východu slunce. Pokud se chcete cítit dobře, být zdraví a přirozeně štíhlí, naučte se poslouchat své tělo, respektuje své biorytmy a zbytečně se nepřejídejte, což ovšem platí pro jakoukoliv denní dobu.

Pokud ke správně nastavenému jídelníčku přidáte i pravidelný pohyb – ideálně na čerstvém vzduchu, získáte nejen zdravé a krásné tělo, ale i zdravého ducha.

Ing. Michaela Ryglová je odbornice na výživu

Autor článku: Lenka Šmídová