Výživa, 14. 12. 2022

Foto: Shutterstock

Vitamin C, který je nejznámějším vitaminem vůbec, je nezbytný pro zdravé fungování našeho organismu. Vyskytuje se především v citrusových plodech, ale také v šípku, paprikách nebo v exotickém kiwi. Máte ho dostatek? Pokud ne, takhle to poznáte!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pokud se často nedokážete ubránit nejrůznějším onemocněním, jako je například chřipka či nachlazení, pravděpodobně máte oslabenou imunitu a měli byste se mimo jiné zaměřit i na příjem vitaminu C. Jeho absence však může zapříčinit i další problémy. Jaké to jsou?

Hrubá a suchá pokožka

Máte hrubou a suchou pokožku? Přijde vám, že máte stále více vrásek, i když používáte ty nejdražší krémy na trhu? Pravděpodobně vám chybí vitamin C.

Pro zdravý vzhled pokožky je na prvním místě kolagen. Na jeho tvorbě se výrazně podílí právě vitamin C. Pokud tedy vám tedy chybí, tvorba kolagenu bude pomalejší a to se přímo podepíše na vzhledu vaší pleti.

Vypadávání vlasů

Zdravý vzhled vašich vlasů je pro vás jistě důležitý! Pokud jsou suché a třepí se, nebo dokonce dochází k jejich vypadávání, na nic nečekejte a dodejte svému tělu vitamin C.

Nízká hladina této důležité živiny sice nezpůsobuje vypadávání a poškození vlasů přímo, avšak při jeho nedostatku jsou vaše vlasy o dost náchylnější na poškozování a následné vypadávání.

Problémy v ústní dutině

Neustálé krvácení dásní, zvýšena kazivost nebo dokonce vypadávání zubů? I když budete své ústní dutině věnovat velkou pozornost, pokud vašemu tělu bude sházet céčko, problémů se nezbavíte!

Vitamin C zpevňuje stěny krevních cév, logicky proto při nízké hladině dochází k častějšímu krvácení do podkoží, a tedy i ke krvácení dásní. Navíc se narušuje funkce pojivové tkáně, která drží zuby v zubním lůžku, a proto může docházet k jejich vypadávání.

Únava a stres

Únava, stres, vyčerpání! Většinou se uvádí, že s těmito problémy pomáhá hlavně železo. To je nepochybně pravda, nicméně pro správně vstřebávání tohoto prvku je důležitý právě dostatek vitaminu C.

Železo plní ve vašem těle zásadní funkce. Nejdůležitější je přitom aktivní dýchání buněk. Jednoduše řečeno, céčko zajišťuje v krevním oběhu dostatek kyslíku. Čím více kyslíku v těle máte, tím lépe budete zvládat případný stres a únavu.

Autorský článek

Další info: 15 Signs and Symptoms of Vitamin C Deficiency; Signs You’re Low on Vitamin C

Štítky: vitaminy

Autor článku: Petra Chmelová