Výživa, 3. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Místo vloček otruby? A proč vlastně ne. Obsahují o poznání více vlákniny, která snižuje riziko rakoviny tlustého střeva a detoxikuje organismus. Zkusíte s nimi zahustit omáčku nebo pomazánku?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ovesná mouka, kaše, lupínky nebo vločky? To jsou potraviny, které se dnes konzumují naprosto běžně. Co ale takové otruby? Je pravda, že mají nálepku odpadu, jenž vzniká při zpracovávání ovsa, což je možná důvod, proč si je většina lidí spojuje s krmením zvířat. Odborníci však poukazují i na jejich fantastický nutriční profil, z něhož pro lidský organismus plynou samé báječné výhody.

Jedna ingredience, mnoho využití

Otruby jsou navíc univerzálním kulinářským pomocníkem, což může sehrát zásadní roli i ve vaší kuchyni. Lze jimi totiž nahradit jíšku při přípravě polévek a omáček. Hodí se také do salátů, pomazánek, müsli či smoothies. Sáhnout po nich můžete při pečení chleba, placek, sušenek i sladkých dezertů, přičemž se dají vmíchat do těsta na palačinky, jogurtu, tvarohu i různých koktejlů. Naprosto samostatnou kapitolou jsou pak jejich zdravotní benefity. Zalíbí se tyhle i vám?

Trávení bez překážek

Asi tak stokrát jste slyšeli o tom, že ovoce a zelenina patří na seznam nejbohatších zdrojů vlákniny? A teď si představte, že výše uvedený produkt vám této složky potravy nabízí ještě víc – o celých 50 %! Sluší se připomenout, že vláknina zpravidelňuje pohyby střev, prodlužuje pocit sytosti a snižuje riziko rakoviny tlustého střeva. Oceňována je také pro svoji schopnost vázat na sebe toxiny a další nahromaděné nežádoucí látky, čímž značně přispívá k detoxikaci.

Regulace cholesterolu, tlaku i cukru

Surovina, jíž je věnován tento článek, díky svému složení zasahuje do redukce škodlivého cholesterolu a cukru v krvi, tudíž předchází diabetu 2. typu i kardiovaskulárním chorobám. Doporučována je však i jedincům s arteriální hypertenzí, neboť tlak prokazatelně normalizuje.

Dávka energie. Té se bránit nebudete

S každou porcí otrub, kterou si s chutí i dobrým pocitem, že děláte něco pro sebe, dopřejete, máte k dispozici báječný zdroj tolik potřebné energie. Je to proto, že doslova překypují aminokyselinami, proteiny, vitaminy i minerály, které hrají klíčovou roli v přeměně sacharidů na „palivo“, jež tělo využívá k pohonu.

Zdroje: 9 Health and Nutrition Benefits of Oat Bran; Top 6 Health Benefits Oat Bran Nutrition (+ How to Use It)

Autor článku: Ivana Koutná