Trendy, 11. 9. 2022

Foto: Shutterstock

Většina z nás si léto užívá a vnímá ho jako příjemné období plné zábavy a oblíbených radovánek. Naše vlasy to však vidí jinak. Zatímco my se po létě cítíme odpočatí a plní energie, vlasy naopak působením UV záření a slané či chlorované vody trpí a všechnu vitalitu pozbývají.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vyčerpaným vlasům je třeba ještě před příchodem babího léta dopřát intenzivní ozdravnou kúru, která je vrátí zpátky do formy. Jak na to?
Ideální je věnovat vlasům dostatek péče ještě předtím, než se teploty vyšplhají k letnímu maximu, během dovolené a bezprostředně po ní, ale pokud jste speciální kosmetickou péči podcenili, nyní máte nejvyšší čas na zjednání nápravy. Abyste jim mohli dopřát tu nejlepší péči, je třeba důkladně porozumět jejich potřebám a vědět, co vlasům dlouhodobě namáhaným sluncem a koupáním vlastně chybí.

Léto je zátěž

Základní stavební látkou, která tvoří každý vlas až z 90 %, jsou proteiny.  Většinu vlasové hmoty tvoří keratin.

„Keratin je organická látka přirozeně se vyskytující ve vlasech, nehtech a v kůži. Jde o protein, který tvoří jejich základní stavební jednotku a dodává vlasu pevnost, sílu a odolnost. Právě při jeho nedostatku vlas pozbývá vnitřních i vnějších ochranných vlastností, vlasové vlákno slábne, křehne a má tendenci se lámat,“ vysvětluje profesionální vlasová expertka Renáta Gacká. Zbytek vlasů pak tvoří tuky, minerály, barevné pigmenty a voda.

Intenzivní sluneční záření obsahující škodlivé UVA a UVB paprsky proniká povrchem vlasu až do vnitřní struktury, kde narušuje proteinovou výstavbu. Pokud dojde k narušení hloubkové vnitřní struktury, vlasy se stávají křehčími, lámavějšími, ztrácejí pružnost a rychleji stárnou. Letní parno také způsobuje odpařování vody z vlasových vláken, které je tam už tak nízký podíl. Ztrátou přirozené vláhy se vlasy vysušují, krepatějí a stávají se nepoddajnými. Potřebnou hydrataci, pevnost a lesk jim navrátí intenzivní ozdravná kúra, která je vyživí do hlubších struktur.

Jemná péče

„Vlasy na konci léta přímo volají po intenzivní hydrataci a výživných kondicionérech, maskách a bezoplachové péči. Správnou volbou ucelené kosmetické péče můžete dosáhnout viditelného zlepšení kvality vlasů a vyčerpané vlasy proměnit opět v zářící živou hřívu plnou lesku a vitality,“ říká Gacká.

Začleňte do regenerační péče i přípravky na olejové bázi. Obsahují vysokou koncentraci blahodárných účinných látek. Ty pronikají až do hloubkové struktury vlasu, kde pomáhají zacelovat a vyplňovat vzniklé ranky a trhlinky. Vlas se tak regeneruje od základu.

Nebojte se nůžek

Po návratu z dovolené by měla každá z nás vyhledat kadeřnici a namáhaným vlasům ulevit od zničených a odumřelých konců. Pravidelné zastřihávání konečků je důležité pro udržení zdravých vlasů. Zdravé vlasy rostou rychleji mimo jiné proto, že nemusí spotřebovat spoustu energie na záchranu poničených částí, které se beztak dávají dohromady jen velmi těžko.

Zdroj: TZ Nouvelle

Autor článku: Andrea Veselá