Ájurvéda neboli stará indická medicína praví, že aplikace oleje na vlasy pomáhá k jejich hustotě, lesku i hebkosti. Také zklidňuje a osvěžuje smyslné orgány a dokonce pomáhá vyplňovat vrásky na obličeji. Aby však účinek oleje byl co možná největší, je třeba jej nanášet správným způsobem a ve správný čas. Metoda aplikace se totiž liší v závislosti na výhodách, které si přejete sklízet. Takže, po čem právě vy toužíte?
Lepší kvalita pramenů
Trápí vás roztřepené konečky, mdlý vzhled vlasů nebo šediny? Pak olej naneste na suché vlasy, a to chvíli před tím, než se vydáte do peřin. Hlavu zakryjte igelitovým sáčkem a popřípadě ještě ručníkem, abyste zabránili potřísnění povlečení. Nechte působit přes celou noc a ráno vlasy umyjte vlažnou vodou.
Olej se dá pochopitelně použít i na mokré vlasy. Není však vhodné umývat je denně. Doporučuje se frekvence dva- až třikrát týdně. Pro růst vlasů naneste olejíček na pokožku hlavy, na kořínky a do délek. Pro zvýšení účinku jej před aplikací trochu zahřejte. Dávejte však pozor při výskytu vyrážek na pokožce hlavy. Horký olej by ji mohl ještě více podráždit.
Boj proti lupům
Pokud máte suchou pokožku hlavy nebo si stěžujete na lupy či její podráždění, pravidelné používání oleje, třeba toho kokosového, vám může pomoci. „Kokosák“ totiž má fungicidní, antibakteriální a protizánětlivé účinky. Vmasírujte jej do vlasů a nechte několik hodin (nebo klidně přes noc) působit. Potom vlasy umyjte teplou vodou. Do oleje lze přimíchat i bylinky, jako je bříza bělokorá, ale i přeslička rolní, heřmánek pravý, rozmarýn lékařský, kopřiva dvoudomá nebo lopuch plstnatý.
K úlevě od bolestí hlavy
Určité bylinné oleje se dají také použít při bolestech hlavy. K tomuto účelu se používá shadbindu taila, který mírní migrény, působí proti migréně a zároveň podporuje zdravý růst vlasů. Také zabraňuje jejich předčasnému šedivění.
Z pohledu ájurvédy je bolest hlavy obvykle problémem zvýšené Váty. (V těle zodpovídá za fyzické pohyby, nervové a mentální pochody, ale také za oběhový, dýchací, trávicí a vylučovací systém.) Tento problém souvisí zejména s nedostatečným trávicím ohněm a se špatným zažíváním, zejména s nevyčištěným tlustým střevem. Příčinou bolestí hlavy může být také stres a přetížení organismu. V takovém případě naneste olej ideálně kolem 18. hodiny. (Může být i mátový nebo kokosový.) Masírujte hlavu a horní část trupu.
Podpora kvalitního spánku
Jemná masáž hlavy olejem, a to půl hodiny před spaním, vám může pomoci dosáhnout dobrého nočního spánku. Pro účinnější výsledky použijte olej sezamový. O tom se ájurvéda zmiňuje jako o prostředku, který předchází plešatosti, předčasnému šedivění vlasů a bolesti hlavy.
Alternativou sezamového oleje je již uvedený olej kokosový. Nejlepší způsob aplikace je opět zahřání oleje a následné nanesení na pokožku hlavy a vlasy. Nechte působit přes noc, ráno smyjte.
Autorský článek
Další info: Ayurvedic Hair Oil Is The Secret To Unlocking Your Hair’s Growth Potential; 10 Best Hair Growth Oils Recommended By Ayurveda