Trendy, 9. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Během jedné ejakulace se u muže uvolní dávka o objemu 2 až 6 mililitrů ejakulátu, přičemž v jednom mililitru je k mání zhruba 50 milionů spermií. Že pánské mlíčí patří jen do ženského klína? Dámy nesouhlasí a dál pokračují v případě pleťových masek. A co víc, dermatologové jim fandí! Proč?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

To, že se sperma stalo nedílnou součástí některých kulinářských receptů, již dávno není novinkou. Stejně jako fakt, že si jej některé ženy nanáší na obličej v naději, že jim zlepší celkový stav pokožky. Americká dermatologická asociace jejich nadšení podporuje a tvrdí, že jisté výhody tu skutečně jsou.

Prosté ingredience s účinností liftingu?

K tomu, abyste si i vy připravili zázračný omlazující prostředek, pochopitelně potřebujete dávku čerstvého spermatu. Tu si naneste na obličej (pozor, ať se nedostane do očí), nechte 20 minut absorbovat a následně pleť otřete studenou vodou. Pokud stále cítíte vám nepříjemný zápach, otřete pokožku vlhčeným ubrouskem s vůní. A co všechno vám tahle rutina může přinést?

Pro někoho nepříjemná věc

Podle amerických dermatologů sperma bojuje proti vráskám. Norská společnost Bioforskning dokonce směle hlásá, že v tomhle směru je mužský ejakulát 30krát účinnější než vitamin E. Navíc, polyamin spermin, sloučenina v něm obsažená, pleť změkčuje a vypíná, za což může i přítomnost bílkovin, zinku, hořčíku, vápníku, draslíku a fruktózy. Mužské mlíčí však také obsahuje močovinu. Věděli jste, že urea se dnes přidává do kosmetických produktů pro suchou, atopickou a citlivou pleť? I tady jsou dermatologové optimističtí.

Pro a proti

Tvrdí totiž, že díky přirozeným zvlhčovacím vlastnostem močoviny se dehydratované a suché pleti dostane okamžité úlevy. Tato klíčová složka je přírodní složkou tkání pleti a představuje až asi 7 % přirozených hydratačních vlastností pokožky. O močovině se také ví, že působí jako anestetikum, snižuje zánět a pomáhá při hojení, respektive zvyšuje rychlost buněčné obnovy.

Urea také podle všeho aktivně pracuje na odstraňování odumřelých kožních buněk. A další výhoda bílé masky? Při aplikaci spermatu na pokožku dochází i k doplnění důležitých aminokyselin do svrchní části pleti. Ačkoli se traduje, že sperma pomáhá i v boji proti akné, s jeho nanášením to nepřehánějte. Je totiž zásadité, což pro už tak kyselejší pleť moc příznivé není. Z tohoto důvodu to pleťovou maskou tohoto typu fanaticky nepřehánějte.

Autor článku: Ivana Koutná