Trendy, 17. 5. 2023

Foto: Shutterstock

Za nadměrným vypadáváním vlasů se může ukrývat celá řada příčin. Věděli jste, že mezi ně patří i špatně korigovaná dioptrická vada? Možná vás to překvapí, ale řešení tohoto zdánlivě nesouvisejícího problému lze najít v ordinaci očního lékaře...

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Průměrně člověk ztratí přibližně 50 až 100 vlasů denně, na podzim to může být i více, protože přirozený přírodní cyklus v tomto ročním období způsobuje obměnu kštice, podobně jako zvířata mění srst. Pokud ovšem na svém kartáči nacházíte stále více chomáčů a intenzita padání vás znepokojuje, je na čase začít problém řešit s lékařem. Na vině mohou být hormonální změny, onemocnění jako například alopecie, stres, užívání některých léků, podvýživa, genetická výbava… Ale málokoho napadne, že „jádro pudla“ se může ukrývat i ve špatných dioptriích!

Hřeben plný vlasů kvůli očím

Překvapivý je nejen samotný fakt, že vypadávání vlasů souvisí s oční vadou, ale také skutečnost, že se může týkat také lidí, kteří dosud brýle vůbec nenosili. I minimální odchylka totiž hraje důležitou roli…

„Oko se extrémně namáhá při zaostřování obrazu, čímž je drážděné velké množství nervových vláken. Celý komplikovaný proces na úrovni mozku vede k nadměrnému vypadávání vlasů,“ vysvětluje souvislosti oftalmoložka MUDr. Lucie Valešová. Ten, kdo dosud problémy se zrakem nepociťoval, navíc není zvyklý pravidelně navštěvovat očního lékaře – tudíž se u něj vada nekoriguje včas. A to se pak v dlouhodobém horizontu může podepsat i na hustotě porostu hlavy…

Vyrazte k očaři

„Brýle jsem nikdy nenosila, proto mě vůbec nenapadlo dávat si do souvislosti vlasy s očima. Když jsem začala v koupelně i na polštáři nacházet stále větší chomáče, začalo mě to znepokojovat. Rady jsem hledala všude možně, vyzkoušela mnohé přípravky a nakonec skončila u lékařky, která mi provedla různá vyšetření i odběr krve. Všechno bylo v normě,“ vypráví čtyřicetiletá Jana Dvořáková.

Do ordinace oční lékařky se dostala nezávisle na problémech s vlasy. S přibývajícím věkem začala stále více pociťovat, že se jí horší zrak, proto se rozhodla absolvovat prohlídku na oční klinice. Při úvodním pohovoru se mimo jiné zmínila i o tom, že jí v posledním roce nadměrně vypadávají vlasy – a ke svému údivu se od oční lékařky dozvěděla, že příčina může být právě ve špatném zraku.

Místo léků brýle

Vlasy mohou vypadávat po celé ploše hlavy, anebo v chomáčcích, kdy jde o takzvané ložiskové vypadávání vlasů neboli alopecia areata. „Ano, opravdu se setkáváme s tím, že nás navštěvují pacienti, kteří si stěžují na nadměrné vypadávání vlasů. Při podrobném vyšetření zjišťujeme, že žili dlouhá léta se skrytou oční vadou, o níž sami nevěděli, anebo odhalíme nevhodně nastavené dioptrie či cylindry,“ uvádí oftalmoložka Valešová.

Ačkoliv k problému může dojít kdykoliv během života, svou roli někdy sehrává i věk. Stárnutí postihuje také oči a i ti, kdo po celý život viděli ostře jako rys, začnou mít s příchodem čtyřicítky problém s rozostřeným viděním. To ovšem přichází plíživě a zpočátku tomuto „mžourání“ nemusí člověk věnovat pozornost. Právě nadměrné ostření ale může souviset s padáním vlasů, stejně jako v případě Jany. Poté, co absolvovala komplexní prohlídku, byla jí zjištěna dioptrická vada.

Vsaďte na prevenci

Preventivní prohlídky a včasné odhalení očních vad jsou důležité nejen kvůli možnému vypadávání vlasů. Správnými dioptriemi lze eliminovat také zhoršené soustředění či dlouhodobou únavu, bolesti očí a hlavy, anebo zhoršené vidění při řízení, kterým můžete vystavit vážnému nebezpečí sebe i ostatní účastníky silničního provozu. Při prevenci lze navíc odhalit také závažné oční choroby, jež dlouho probíhají nepozorovaně, a my sami si jejich progresu ani nevšimneme – například zelený zákal.

„V dospělosti se vyšetření očním lékařem doporučuje minimálně jednou za čtyři roky do 45 let věku, a jednou za dva roky po pětačtyřicátém roce,“ doporučuje Doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc. Precizní prohlídka by měla kromě jiného zahrnovat i „rozkapání očí“, při kterém dojde k takzvané mydriáze neboli rozšíření oční zornice. Bez tohoto úkonu vidí oční lékař jen 30 % nitroočního prostoru a tím pádem může snadno přehlédnout nebezpečná onemocnění zadního segmentu oka. Důležitou součástí vyšetření je také cykloplegie, kdy se pomocí speciálních kapek dočasně ochromí zaostřovací sval a lékař tak může změřit pacientovy skutečné dioptrie. Ty se od měření bez cykloplegie mohou lišit až o dvě dioptrie.

Pomůže i laser

Když se stanoví dioptrie správně, lze potom zrak korigovat brýlemi či kontaktními čočkami. Trvalé řešení potom představuje bezbolestná laserová operace nebo nitrooční zákrok, díky nimž lze dioptrickou vadu jednou pro vždy odstranit. Moderní femtosekundové lasery působí při odstraňování dioptrií na oko pouhých 20 vteřin.

„Pacient stráví na sále přibližně dvacet minut a večer po zákroku již může sledovat televizi,“ dodává primářka Skorkovská. Nakonec se laserovou operaci rozhodla absolvovat i Jana Dvořáková. Po zjištění dioptrické vady nasazovala brýle na nos poctivě každý den. Kromě toho, že se jí výrazně zlepšilo vidění, zmírnilo se mimo jiné i vypadávání vlasů, které ji trápilo. „Protože jsem ale celý život brýle nenosila, nedokázala jsem si na ně zvyknout, vadily mi hlavně při sportu. Ani čočky pro mě nepředstavovaly ideální řešení,“ vysvětluje, proč se nakonec rozhodla pro laserovou operaci.

Zdroj: TZ NeoVize

Autor článku: Andrea Veselá