Trendy, 24. 2. 2023

Foto: Shutterstock

Stárnutí pokožky je přirozený proces. U každého ale probíhá jinak. Záleží zejména na faktorech, jako jsou genetika, hormonální změny, životní styl, správná ochrana před sluncem a samozřejmě vhodná péče a kosmetika.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Vlastní stárnutí pleti, projevující se úbytkem a poklesem tkání, začíná většinou okolo 25. roku. Postupně se na pokožce začínají objevovat drobné linky, jako důsledek ohybu kůže, které za pár let přejdou v hlubší zalomení, tj. vrásky a posléze, díky snížené tvorbě kolagenu, ztratí  pleť na svém objemu a pevnosti.

Ne každá vráska je ale stejná. Je důležité umět mezi vráskami rozlišovat, protože potřebují i rozdílnou péči. Obecně lze doporučit ochranu kvalitním SPF krémem, protože podle odborníků  za předčasné stárnutí kůže může až z 80 procent slunce. Důležité je také správné odličování, používání vhodné kosmetiky dle typu pleti a zdravý životní styl.

Od smíchu i mračení: Mimické vrásky

Nebo-li výrazové vrásky, vznikají mimikou. Objevují se obvykle kolem třiceti let. Máme je od smíchu či mračení  – od jakýkoli opakujících se pohybů  obličejových svalů.  Nejčastěji se vyskytují kolem očí (tzv. kohoutí stopy), mezi obočím (mračivka) a nejvýraznější bývají na čele.

„Mimické vrásky jsou přirozené a dodávají nám na individualitě. Bývají ještě pružné, a pokud nechcete, aby se vám například na čele vytvořily statické rýhy, je dobré zkusit třeba  aplikaci botulotoxinu. Injekčně aplikovaná látka v nízkých dávkách znehybní  sval, který tvaruje vrásku a vyhladí tak pokožku. Botulotoxin  je ideální také jako první prevence. Zákrok lze opakovat zhruba po čtvrt roce, i když účinek obvykle vydrží déle,“ říká dermatložka MUDr. Petra Moravcová.

Pozdrav od sluníčka

Častým pohybem na slunci si můžeme způsobit na celém obličeji již kolem třiceti let jemné vrásky a rýhy. Sluníčko totiž proniká hluboko do pokožky, ničí elastická vlákna a uvolňuje volné radikály.  Proti  takovým předčasným vráskám je nejlepší preventivně bojovat kvalitní péčí o pleť v podobě odpovídající SPF ochrany a pokožku dobře hydratovat zvnějšku i zevnitř.

Co se týká radikálnějších a účinnějších procedur estetické medicíny, je dobré zkusit například. chemický peeling. Ten zlepšuje strukturu pleti a zmenšuje drobné vrásky.  Vhodnou volbou je také frakční laser, který pomáhá redukovat menší vrásky. Je také vhodný k minimalizaci strií či jizev.

Úbytek kolagenu = Statické vrásky

K další fázi stárnutí pokožky dochází na přelomu třicítky a čtyřicítky. Na pokožce se začínají objevovat kvůli úbytku kolagenu statické, hlubší vrásky, které jsou na pleti viditelné, i když nepoužíváme mimiku – především v oblastí očí, rtů, krku. Zde je jako obvykle důležitá každodenní kvalitní péče, pravidelné návštěvy  kosmetiky a ke zmírnění vrásek je dobré zkusit podstoupit aplikace výplněmi na bázi kyseliny hyaluronové. Tahle tělu vlastní látka v různé koncentraci  pomáhá „vyhladit“ vrásky ve spodní polovině obličeje, ale také se s ní dají vyplnit propadliny pod očima, hlubší rýhy mezi obočím  a ideální je i na korekci padajících koutků, které velmi výrazně dodávají tváři roky navíc.

„Mezi statické vrásky patří i nosoretní rýhy, což bývají první hluboké vrásky a způsobují  povislé tváře. Tzv. nosoretky přidávají na věku a vytváří ve tváři unavený výraz. Dobrou prevencí je například obličejová gymnastika.  Pokud vrásky chcete odstranit, je  nejlepší také zvolit možnost injekčních aplikace výplní na bázi kyseliny hyaluronové, která umí tyto rýhy přirozeně vyplnit. Možností je si nechat malinko doplnit i objem ve tvářích, a tím opticky pozvednout nejen kontury obličeje, ale i zmírnit nosoretní rýhy,“ doplňuje MUDr. Moravcová.

Nejen vrásky…

Stárnutí pokožky se nemusí projevovat pouze vráskami,  ale  také ztrátou objemu v obličeji. Díky menopauze a poklesu hladiny estrogenů začíná u žen po padesátce pokožka opravdu ztrácet na své hydrataci a elasticitě. To se může projevovat celkovým povadlým tonusem pleti, poklesem kontur obličeje v důsledku hromadění nadbytečné, neelastické kůže Tady už kosmetická péče nepomůže, ale účinné jsou některé z moderních metod liftingů za pomoci liftingových nití. Jedná se o ambulantní, rychlý bezbolestný zákrok, který dokáže navrátit obličeji pevné kontury.

Autor článku: Lenka Šmídová