Trendy, 28. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Mezi nejoblíbenější zdobení kůže patří stále tetování. Jedná se ale o permanentní okrasu, která mnoho lidí časem omrzí, či mohou litovat obrázků, které se zrodily z lehkovážnosti. Naštěstí pokroky v estetické dermatologii dovolují nechtěné tetování velmi dobře odstraňovat.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Dnes již tetování nemusí být trvalé. Dosavadní metody odstranění jako dermabraze či excize (vyříznutí) nedokázaly tetování odstranit kompletně a bez jizvení, což byl pro mnohé problém, protože tetování si většinou pořizujeme na viditelných místech.  To se ale s vývojem technologií mění.

Rezervujte si pár měsíců

„Dnes máme k dispozici moderní lasery, které fungují na principu rozstřelení tetovacího barviva na malé mikroskopické částečky, které mohou být tělem, konkrétně pomocí buněk tzv. makrofágů, z pokožky odstraněny. Není to ale zákrok na jedno sezení.  Podle kvality použitého inkoustu, hloubky jeho umístění, místa a velikosti tetováže potřebujeme pro dokonalé odstranění většinou 3-6 ošetření. Mezi jednotlivými ošetřeními dodržujte pauzu přibližně šest týdnů,“ říká pro Fitsrozumem.cz dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Nejlépe se odstraňuje černá barva, nejsložitější jde odstranit barevné tetování.

Jak je to s jizvami

Mezi největší obavy při laserovém odstranění tetování patří strach z bolestivosti zákroku a vzniku jizev.

„Doporučuji proto důkladný výběr pracoviště, protože je nutné ošetření kvalitním laserem a zkušeným zdravotním personálem. Moderní lékařské lasery odstraní tetování s minimem bolestivosti a bez vzniku následného zjizvení. Neprofesionální ošetření může skončit bez efektivního odstranění tetováže, v horším případě vznikem jizvy,“ říká MUDr. Lucia Mansfeldová

Kdy vyrazit k lékaři?

Po zákroku ošetřenou oblast udržujeme v suchu a čistotě, promazáváme ji hojivým krémem. Nenavštěvujeme saunu, koupaliště ani wellness. Důležitá je důsledná ochrana proti UV záření. Při nedodržení opatření hrozí riziko vzniku pigmentaci a jizev. Proto je dobrým obdobím na odstranění podzim či zima.

Nové tetování za několik týdnů

Po laserovém ošetření si na dané místo můžete vybrat nové tetování. K zesvětlení tetování kvůli jeho následnému překrytí novým, je zapotřebí menší počet ošetření než pro jeho kompletní odstranění. Musíte ale čekat až do úplného zhojení pokožky, minimálně 6-8 týdnů. Kompletní výsledek lze zhodnotit zhruba za 2 měsíce po laserovém zákroku.

MUDr. Lucia Mansfeldová je dermatoložka na Perfect Clinic

Autor článku: Ivana Koutná