Trendy, 23. 11. 2022

Foto: Shutterstock

Zhruba třetinu všech pacientů estetické plastické chirurgie v České republice tvoří podle odhadů mladí lidé, zhruba mezi 18 a 30 lety. Přičemž v poslední době mírně narůstá jejich počet na spodním okraji této věkové hranice. Po operativním vylepšení svého těla ovšem touží, anebo o něm alespoň uvažují, i výrazně mladší dívky a chlapci.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Ve věku okolo 15 let se prostřednictvím internetových poraden často dotazují plastických chirurgů na různé zákroky. Nejčastěji jde o operaci nosu, prsů a intimní oblasti. Na „vině“ o zvýšený zájem mladých lidí o plastické operace je i čím dál tím větší „dokonalost“, kterou vidí na sociálních sítích.

„Až na výjimky podmíněné fyzickým a psychickým traumatem si ovšem musí počkat až na své 18té narozeniny. Plastičtí chirurgové totiž estetické zákroky provádějí pacientům po završení plnoletosti, časnější výjimky jen se souhlasem zákonného zástupce. Zcela výjimečně před dovršením plnoletosti provádíme operace nosu či korigujeme vrozené vady prsu, které omezují jejich nositelky v prožívání a vnímání jich samých a ony tak mají problémy například s navazováním partnerských vztahů,“ vysvětluje pro Fitsrozumem.cz plastický chirurg  MUDr. Lukáš Frajer.

Nos versus liposukce

Celkově patří u mladých žen (18 – 30) mezi tři nejčetnější zákroky kromě operací prsou ve smyslu zvětšení či korekce jejich asymetrie, také operace nosu a liposukce. Tyto zákroky ostatně zajímají právě už i dívky zhruba okolo 15 roku, stejně jako operace genitálu neboli labioplastika kvůli úpravě přirozeně větších stydkých pysků.  Přesná čísla, kolik náctiletých chodí každý rok na estetické plastické operace u nás nejsou, ale v Americe to je každý rok okolo 200 tisíc nezletilých pacientů. Nejvíce se dle sdružení The American Society of Plastic Surgeons chodí na operace nosu.

Mezi mladými dívkami tvoří významné procento studentky vysokých škol či jejich absolventky. Do dvaceti let jim obvykle operaci hradí rodiče, poté často partner či ony samy. V některých případech jsou si i ochotné vzít operaci na splátky.

Jak jsou na tom muži

Mladé muže, také často už ve věku 15 let, trápí gynekomastie neboli tzv. ženská prsa na mužském hrudníku. Problém obvykle vzniká vlivem hormonální dysbalance v dospívání, anebo u obézních mladistvých, kdy dojde k nárůstu prsní žlázy. Své nositele často stigmatizuje. Takoví kluci jsou velmi stydliví, nejistí při navazování vztahů a obyčejný úkon, jakým je třeba jít na plovárnu, je pro ně nemožné realizovat, a když, tak zásadně v tričku. Tady mluvíme už o vážném komplexu. Vedle gynekomastie také žádají mladí muži operaci fimózy, neboli zúžené předkožky.

Ach, ta selfíčka

Velkou součástí trendu krásy u mladé generace jsou samozřejmě i sociální sítě, kde se každý snaží prezentovat (většinou za pomoc filtrů), co nejlépe. A právě teenager generace se díky „dokonalosti“ lidí na Instagramu či Snapchaptu apod. může nechat více ovlivnit a začít pochybovat o svém zevnějšku.

Zajímavé poznatky o dopadu digitálních technologii na estetickou medicínu má i nedávný průzkum Asociace americké akademie plastických chirurgů (AAFPRS). Podle něho je nárůst v ordinacích lékařů až o 15 % klientů, kteří jdou na plastickou operaci z důvodu lepší vizáže na selfie fotografii a není se čemu divit. Navíc dle studií, mladí lidé aktivní na sociálních síti vytvoří v průměru přes 2000 svých selfie za jeden rok. Dokonce vznikl i nový termín „Snapchat Dysmorphia“, kdy lidé chtějí i v reálném životě vypadat jako by měli na obličeji filtr ze své oblíbené aplikace na selfie.

Jako kamarádka

Charakteristická je pro mladé klienty jistá, v tomto věku pochopitelná, tendence ke skupinové příslušnosti.  Odkazují se nejen na sociální sítě, ale i na kamarády a jejich názory a zkušenosti a studují informace na internetových diskusních fórech. Prostřednictvím internetu tak získávají mnoho, ovšem často nepřesných informací.

„Například jsem měl pacientku, která nejprve projela všechny diskuze, a teprve když nenašla na svůj problém odpověď, zavolala mne. Což je rozdíl ve srovnání s 30letou ženou, která raději lékaře kontaktuje hned, než aby ztrácela čas na netu,“ popisuje Lukáš Frajer.

Typická je i návštěva plastického chirurga v doprovodu „zkušenější“ kamarádky. Případně touha po identických proporcích, jako má kamarádka. „Kamarádka má 325 mililitrů (velikost implantátů – pozn.) a říkala mi, že mi budete chtít dát menší, a ať to nedopustím, že ona by si dneska nechala dát větší,“ reprodukuje typický požadavek 20leté dívky plastický chirurg Frajer. Poté je na něm, aby případné nereálné představy pacientky korigoval. Každý hrudník, tělesné proporce a postava jsou totiž jiné a co sluší jedné, nemusí druhé. „Naštěstí jsou mladí klienti přístupní diskusi a nechají si poradit. Díky internetu mají na druhou stranu hodně správných informací a stačí je jen utřídit,“ dodává MUDr. Lukáš Frajer.

MUDr. Lukáš Frajer je plastický chirurg – specialista na estetickou, rekonstrukční chirurgii a mikrochirurgii Perfect Clinic

Autor článku: Andrea Veselá