Trendy, 14. 9. 2020

Foto: Shutterstock

Jak jsme se během poslední doby přesvědčili, nošení roušek je v současnosti nezbytné, jelikož pomáhá zpomalit šíření virů a onemocnění, která způsobují. Jak minimalizovat jejich neblahý vliv na naši pleť?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Možná se vám již stalo, že po delším nošení roušky byla vaše pleť okolo úst podrážděná. Mnoho z nás trápí suchost, začervenání nebo dokonce výskyt akné. Jak se s těmito problémy vypořádat, jelikož nutnost nosit roušku nejspíše ještě několik měsíců potrvá?

Přečtěte si rady Laury Chacon-Garbato, která je licencovanou kosmetičkou a členkou ASCP (Associated Skin Care Professionals) – asociace, která sdružuje přední odborníky v péči o pleť v USA.

Není rouška jako rouška

V dnešní době není problém sehnat nejrůznější druhy funkčních a zároveň vzhledných roušek. „Ujistěte se, že vám rouška dobře sedí a zároveň vám je pohodlná. Důležité je, aby byla z materiálu, který vám umožní bezproblémové dýchání,“ doporučuje Chacon-Garbato. Ne všechny materiály jsou pro výrobu roušek vhodné, například polyester nedokáže nasát pot, který může následně způsobit podráždění pleti a vyvolat vznik akné.

Daleko vhodnější se zdá být bavlna, která dokáže pot absorbovat a umožní tak pleti pod rouškou dýchat. Nezapomeňte roušku po každém nošení vyměnit, aby nedocházelo k nechtěnému šíření virů a bakterií. Jednorázové roušky nahraďte novými, látkové po každém použití důkladně vyperte a vydezinfikujte.

Než vyrazíte z domu

Pravidelná hydratace může pomoci předcházet podráždění pleti. Podobně jako nezapomínáte hydratovat pokožku těla před tím, než se oblečete, pamatujte na aplikaci vyživujícího pleťového krému před nasazením roušky. Vhodné jsou produkty s obsahem zklidňujících ingrediencí, jako je heřmánek nebo aloe vera.

I když roušku v práci sundáváte, vyhněte se silným vrstvám hutného make-upu, předejdete tak ucpávání pórů. Mnohem vhodnější je pod roušku minerální make-up, ideálně s obsahem oxidu titaničitého, který dokáže absorbovat přebytečnou mastnotu.

A co potom?

Po dlouhém dni nošení roušky dopřejte pleti péči s extra dávkou hydratace. Začněte očištěním pleti s pomocí jemného zklidňujícího gelu, který zbaví pleť mastnoty a dalších nečistot. „Nikdy nepoužívejte na pleť horkou vodu, jelikož může způsobit podráždění a dehydrataci pleti. Vhodná je naopak voda vlažná, která ji šetrně zbaví posledních nečistot,“ dodává Chacon-Garbato. Na závěr naneste na celý obličej hydratační krém s antioxidanty a esenciálními oleji, které pomohou pleť obnovit a zklidnit.

Ačkoliv může být nošení roušek nepohodlné, je důležité mít na paměti, že zdraví naše a našeho okolí je na prvním místě. I když vás trápí podráždění pleti, jedná se pouze o dočasný jev, a navíc vám může pomoci několik jednoduchých kroků zmíněných výše. Zaměřte se na výběr správných pleťových produktů a jejich ingrediencí, které nejen hydratují, ale také zklidňují.

TIP: Pokud pociťujete nadměrnou suchost, podráždění nebo svědění, můžete vyzkoušet domácí pleťovou masku.

Budete potřebovat tři základní ingredience:

  • 3 lžíce ovesných vloček
  • 2 lžíce zklidňujícího gelu s obsahem aloe vera (např. Herbal Aloe od Herbalife)
  • 1 lžíce medu

Postup: Vločky smíchejte s dvěma lžícemi vody a vložte do mikrovlnné trouby na 20 až 30 vteřin. Po vyjmutí smíchejte se zklidňujícím gelem a medem. Směs nechte vychladnout a následně naneste na celý obličej. K nanášení můžete použít štětec. Masku nechte působit 15 až 20 minut, po uplynutí této doby pleť důkladně opláchněte. Ovesné vločky a med jsou známé pro své hydratační vlastnosti, zklidňující gel zase pomůže zmírnit iritaci pleti.

Autor článku: Lenka Šmídová