Trendy, 26. 1. 2021

Foto: Shutterstock

Pokud vás letos čeká svatba, ať už vaše nebo někoho známého, pravděpodobně už začínáte řešit, jak se dostat do správné formy. Jako nevěsta chcete být ta nejkrásnější. Pokud jste ženich, svědek či družička tak byste zase rádi vypadali co nejlépe. Možná se ale jenom potřebujete dostat do kalhot či šatů. Splnit náš cíl a zůstat v klidu, nemusí být úplně snadné. Přinášíme vám proto šest tipů, jak se dostat do vytoužené formy a zachovat chladnou hlavu.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Pevně stanovené datum svatby představuje velkou výhodu, protože máte jasný cíl a čas, do kdy se musíte dostat do formy. Najít v sobě motivaci a inspiraci začít s novým fitness plánem totiž není úplně snadné.

Dvě skupiny – do které patříte?

„Jako osobní trenérka se potkávám se dvěma typy lidí, které ke změně motivuje událost. První skupinou jsou pozitivně motivovaní, které akce popostrčila, aby začali. Soustředí se na cíl a dodržují cvičící a stravovací plán. Druhou skupinou jsou přemotivovaní lidé, kteří očekávají zázrak přes noc. Mají spoustu motivace, ale jsou vystresovaní a častokrát si dávají nerealistické cíle,“ vysvětluje fitness expertka Samantha Clayton.

Asi nikoho nepřekvapí, že většina z nás se řadí do panikařící skupiny. Je pochopitelné, že velká událost na vás vytváří tlak, ale musíte mu čelit. Jenom uvědomění, že tento problém nemáte jako jediní a na zázraky nedosáhnete přes noc, vám pomůže zůstat v klidu a soustředit se na stanovený cíl. Je potřeba také pochopit, že nebudete automaticky hubnout pouze v partiích, ve kterých byste si přáli.

Buďte konzistentní

V tréninku je potřeba být konzistentní, jedině tak dosáhnete ty nejlepší výsledky. Pokud cvičení přeženete, pak musíte dát tělu čas na zotavenou, co není ideální přístup a zpomaluje to váš progres. Lepší je věnovat cvičení 30-60 minut 4-5 dní v týdnu a udržovat náročnost, tak abyste se cítili dobře a byli schopní pokračovat v plánu i další den. Nezapomínejte ale ani na regeneraci.

Cvičení střídejte

Je důležité střídat způsob, intenzitu a dobu tréninku. Přidejte rychlost a zvyšte sklon vašeho běžeckého pásu, abyste spálili několik kalorií navíc. Nejlépe motivují myšlenky o skvělé postavě ve svatebním oblečení.

Posilujte

Posilovací cviční výborně spaluje kalorie a rýsuje svaly. Zapojte posilování vlastní vahou nebo se závažím tři dny v týdnu. Pokud vám nezbývá už moc času, dělejte výpady nebo dřepy na posílení hýždí. Tyto svaly jsou jedny z největších. Jejich intenzivním zapojováním spálíte více kalorií.

Vyzkoušejte jógu

Svatba a také intenzivní trénink můžou být stresující. Snažte se proto vyčlenit čas na zklidnění a mentální cvičení. Minimálně jednou za týden se soustřeďte jenom na jednoduchý strečink, dýchání nebo jógu.

Nezanedbávejte spánek

Nezapomínejte na dostatek spánku, aby mělo vaše tělo čas na regeneraci. Zatímco odpočíváte, přizpůsobuje se zvýšeným požadavkům, které na něj kladete. Když zintenzivňujete trénink a chcete, aby přinesl výsledky, musíte také adekvátně odpočívat a regenerovat.

Hlídejte si porce

Nestresujte se zbytečně nesmyslnou dietou, obzvlášť ne, pokud zintenzivňujete cvičení. „Tělo potřebuje energii. Dobrých výsledků nedosáhnete bez kvalitní stravy. Drastická změna stravování takříkajíc přes noc není vůbec zdravá. Na začátek stačí dávat pozor na velikost porcí a zaměřit se na konzumaci čerstvého ovoce a zeleniny. S drobnými úpravami budete na dobré cestě k dosažení pozitivních změn, které vydrží,“ radí Samantha Clayton.

Autor článku: Lenka Šmídová