Trendy, 24. 8. 2022

Foto: Shutterstock

Kůže patří k největším orgánům našeho těla a je pro každého člověka jedinečná. Určují se ale tři, respektive čtyři běžné typy: mastná, suchá a normální/smíšená - podle toho, kolik mazu produkuje naše pleť. Typ pokožky by nás měl nasměrovat k tomu, jak bychom se o ni měli správně starat, jaké volit produkty či jaké kosmetické či dermatologické procedury jsou pro nás ty nejlepší.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Naši pleť umí nejlépe vyhodnotit kosmetička či dermatoložka. Jaký typ pokožky máme, si ale můžete určit i doma jednoduchým trikem.

Jednoduchý test

Nejprve si obličej důkladně ošetřete čistícím prostředkem (bez alkoholu) a jemně osušte. Na pleť již pak nepoužívejte žádný krém či sérum. Pokud po 45 minutách máte pleť vysušenou, matnou a stahuje se (především, když používáte mimiku), budete inklinovat k sušší pokožce. Máte-li na nose a na čele viditelný lesk, máte spíše smíšenou, normální pleť. Jestli se vám leskne obličej nejen na nose a čele, ale také na tvářích, jedná se o pravděpodobně o mastnou pleť.

Na test také můžete použít hedvábný papírek nebo čisticí papírek na čočky a brýle. U mastné pokožky se papírek přilepí a zprůsvitní. U smíšené pleti se přilepí v částech tzv. T-zone (čelo, nos a brada) a u suché pokožky zůstane logicky suchý na všech místech tváře.

Nejčastějším typem pleti u žen (především v mladším věku) je smíšená pleť (mastnější T-zóna).  Ta s sebou nese také nejméně problémů. Neprodukuje tolik mazu, takže neinklinuje k akné. Nevysušuje se příliš, tudíž není ani tak náchylná ke vzniku vrásek a tolik se na ní netvoří viditelné póry či černé tečky. Při péči je důležité na mastná místa používat produkty na problematickou pokožku a vysušená místa zase hydratovat. Ideální je používat pak na pleť hydratační krém. Ten v sobě neobsahuje tolik olejů a hodí se na celý obličej.

Jak o ni pečovat?

Suchá pokožka trpí nedostatečnou tvorbou kožního mazu, který zadržuje vlhkost, což má za následek ztenčení kůže a následné pnutí a zvýšení citlivosti pokožky.

„Příčiny jsou z velké části dané dědičností. Citlivost suché pleti pak mohou velmi ovlivňovat vnější podněty jako je vlhkost vzduchu, chlad, topení či klimatizace.  Nepříjemnou „daní“ suché pleti je také častější sklon k vráskám. Jestliže na suchou pleť nebudeme používat přípravky s hydratačními složkami, bude se postupem času narušovat hydratační síť v hlubších vrstvách a vše povede ke vzniku předčasných vrásek. Kromě krému či odličovadel, můžete suché pokožce dodat „vláhu“ za pomoci vhodné kosmetické procedury,“ říká dermatoložka Lucia Mansfeldová a dodává: “Ideální metodou je například Skinbooster. Ten je vhodný především po létě, kdy máme pokožku velmi vysušenou od sluníčka či častějšího koupání. Zatímco většina kosmetických produktů a procedur pečuje o pleť pouze na povrchu, Skinbooster ji hydratuje a omlazuje zevnitř.  Smyslem tohoto zákroku je hloubková hydratace pleti kyselinou hyaluronovu za pomocí jemných vpichů. Pokožku hydratuje zpevní a zvláční.“

Mastná pleť má zase oproti suché pokožce opačný problém. Je charakteristická nadprodukcí kožního mazu a díky tomu má sklon k větší lesklosti, vzniku pórů a akné. Její výhodou je ale menší vznik vrásek. V péči o mastnou pokožku používejte nemastné produkty s antibakteriálním složením, které neobsahují oleje . Pudry i tvářenky volte spíše s pudrovou konzistencí než krémové. Vhodné také nejsou příliš hutné krémy, které nedovolí pokožce „dýchat“ a krémy mastné, které zhoršují ucpávání mazových žlázek.

Trápí-li vás viditelné akné, je třeba komplexního řešení, tedy léčby. Nicméně jeho projevy můžete, podle MUDr. Lucia Mansfeldová zmírnit také díky chemickému peelingu. Jedná se o lékařskou techniku, kdy se aplikací a působením jedné nebo více AHA kyselin destruuje kůže určité hloubky.

Zdroj: TZ Perfect Clinic Dermatology 

Autor článku: Ivana Koutná