Trendy, 21. 11. 2022

Foto: Shutterstock

S přibývajícím věkem u mužů i žen začíná kvůli úbytku kolagenu viditelně stárnout pokožka. Větší nevýhodu mají dámy. U těch vzhledem k menopauze dochází po padesátce i ke ztrátě estrogenu a pleť ztrácí na své hydrataci a elasticitě.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Péče o pokožku ve dvaceti či třiceti letech je především z pohledu vrásek a stárnutí pleti investicí do budoucnosti. Protože po čtyřicátém roce se na pleti začínají výrazněji objevovat nejen genetické predispozice, co se týká vrásek, ale i naše dosavadní „hříchy“. Jako je například kouření, ponocování, nadměrné slunění i špatná kosmetická péče, jako je nedostatečná hydratace pleti nebo časté neodličování pokožky.

30 versus 50

Vizuálně začíná pleť stárnout po třicítce.

„V těchto letech často ještě přetrvávají problémy s pozdní formou akné, pleť bývá často smíšená, se suššími a mastnějšími oblastmi. Dochází k tvorbě prvních vrásek, zejména kolem oči, na čele a mezi obočím. V padesáti letech je pleť vlivem hormonálních změn spíše suchá, dehydratovaná. Ve větší míře se tvoří vrásky a záhyby v celém obličeji. Pokožka je povadlá, dochází k poklesu kontur a ztrátě objemu. Přibývají pigmentace, různé výrůstky na kůži nebo nerovnosti pleti,“ říká pro FitsRozumem.cz dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Den, nebo noc

S nadsázkou by se dalo říct: Co vám projde ve 20, se ve 40 objeví na pokožce. Nepodceňujte proto každodenní péči. Důležité je pravidelné čištění pleti ráno a večer, jednou týdně použit vhodné pleťové masky na hydrataci a zejména důsledná ochrana na slunci. UV záření totiž velmi urychluje procesy stárnutí kůže.

Na noc je doporučeno aplikovat výživnější krémy nebo séra s antioxidanty.  Vhodné jsou i krémy s vitamínem C, E, retinolem, kyselinou hyaluronovou nebo glutationem. Větší efekt docílíte aplikací těchto látek např. mezoterapeutickým ošetřením nebo mikroneedlingem.

Ach, ty vrásky

Po padesátce je důležitá hloubková hydratace, pouze krémy ale často nestačí. V tomto období jsou vhodná ošetření laserem či odstranění vrásek botulotoxinem. V případě vzniku hlubších vrásek, povadlosti kontur a ztráty objemu je nejefektivněji absolvovat dermokosmetické ošetření pleti, například injekční výplně kyselinou hyaluronovou nebo hydratující a vypínající elixír pro pleť v podobě Skinboosteru. Kdy je možné řešit jak povrchové změny na pleti, tak doplnit ztraceny objem a obnovit tvorbu kolagenu,“ říká dermatoložka MUDr. Lucia Mansfeldová.

Pozor na kosmetiku

U zralé pleti často dochází je vzniku přecitlivělosti na kosmetiku, a to i na dosud běžně používanou. Je proto vhodné používat kvalitní hypoalergenní krémy dle typu kůže. Není proto dobré příliš časté střídání kosmetických přípravku a neuvážené experimentování s dermokosmetikou. Než použijeme nové krémy na celý obličej, je lepší je nejdřív několikrát otestovat v malém množství na místě, kde je jemná kůže, např. na vnitřní straně zápěstí.

Rizikem je i používání dlouho otevřených krému po expiraci. Kosmetické procedury by zase měly být prováděny pouze zkušeným odborníkem, který garantuje použití certifikovaných kvalitních přípravku a přístrojů.

MUDr. Lucie Mansfeldová je dermatoložka z Perfect Clinic Dermatology

Autor článku: Ivana Koutná