Trendy, 9. 4. 2021

Foto: Shutterstock

Od roušek a respirátorů jsme si skoro neodpočinuli už rok. Pod ochranou dýchacích cest se ale mnohým často tvoří akné, opary, suchá kůže, či ekzém. Tomu se dá zamezit správnou péčí o pleť.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Při dýchání vylučujeme malé kapénky, které způsobují navlhnutí roušky a následně pak zapaření obličeje. Pokud máte roušku jen na omezenou dobu, jako je nákup či návštěva doktora, nemusí to být takový problém. Máte-li roušku po celou dobu, co jste v práci, nejedná se o ideální situaci. Díky teplu a vlhku se více tvoří bakterie a vznikají i zánětlivá místa. Aknózní pokožka se může velmi rychle zhoršit.

Dalším možným rizikem je tření pleti o roušku či respirátor. Vzniká tzv. mechanické odírání, které se může projevit šupinkami, začervenáním, zaníceními místy až „maskné“. Maskné je nové akné, které vzniká z masky, roušky či respirátoru. Toto akné bohužel zasahuje i jinak bez problematickou pleť,“ upozorňuje odbornice Michaela Vítková.

Nepříznivě může působit i změna pH či pokud máte citlivou nebo problematickou pokožku. Větší obtíže mohou očekávat i lidé trpící růžovkou, seboreou či dermatitidou.

Jak pleti pomoci

„Je důležité dodržovat základní kroky v péči o pleť,“ upozorňuje Michaela Vítková a radí, jak na to:

Čištění

Je prvním a nejdůležitějším krokem v péči o pleť. „Čistěte pleť alespoň dvakrát denně, tedy ráno i večer. Vmasírujte čisticí gel, mléko či jiný výrobek do navlhčené pokožky a důkladně opláchněte vodou. Pleť jemně vysušte ručníkem, není vhodné pleť dřít,“ radí Vítková.

Tonizace

Na umytou pleť aplikujte tonikum. Tonikum nejenže pomůže dočistit vaši pleť, ale také zatahuje póry, tudíž se dovnitř nedostanou další nové nečistoty.

Extra péče

Pod pojmem extra péče si můžete představit séra, masky, peeling a jiné. Zde určitě vyzkoušejte pleťovou masku například na bázi jílu, který pokožku zklidní, vyčistí do hloubky a zregeneruje ji. Masku používejte maximálně 3x do týdne.

Hydratace

Posledním krokem je hydratace. Hydratujte nejenom zevnitř, ale i vně pokožky. Zde je vhodnější použít krémy typu voda v oleji než olej ve vodě. Hutnější a olejové krémy nemusí vyhovovat každému, ale lépe chrání pokožku před nepříznivými vlivy.

Základní pravidla

Myjte si ruce

Platí hlavně pro případ, kdy si saháte na obličej. „Doporučuji si ruce umýt, než si sednete k práci. Za hodinu si až 25krát sáhneme na obličej,“ radí Vítková.

Mějte čistou roušku/respirátor

Pokud si dokonale vyčistíte ráno pleť a následně na to nasadíte špinavou roušku, je vám vaše pečlivé čištění k ničemu. Čistá rouška rozhodně uškodí méně než ta týden nošená.

Nechte pokožku dýchat

Je-li to možné, sundejte si respirátor a nechte pokožku dýchat.

Relaxujte

Jistě se vám stalo, že když jste byli ve stresu, pak se to projevilo i na vaší pokožce. Ať už pupínky, či suchými místy. Dnešní doba může být velmi stresující. Nezapomeňte si udělat čas na sebe například při dlouhé koupeli nebo skleničkou vína se svým partnerem.

Autor článku: Petra Chmelová