Trendy, 11. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Jaro je tu a s ním přichází doba, kdy si více necháváme záležet na hladké pokožce bez chloupků. Každodenní holení žiletkou může být nepraktické dobrým řešením je i trvalá epilace, díky které můžete mít navždy hladkou pokožku.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Holit, či neholit?

Na laserovou epilaci bychom měli chodit v době před nebo po létě, protože na místa ošetřená laserem by neměl dopadat silné sluneční záření. Mohlo by dojít k hyperpigmentaci kůže.

Minimálně 6 týdnů před zákrokem bychom ochlupení neměli epilovat.  Uvažujete-li o laserové epilaci, tak je také důležité pět až sedm týdnů před laserem nepoužívat epilační přípravky, které odstraní chloupky i s kořínkem (vosk, epilátor, pinzeta). Je nutné se tak holit pouze žiletkou. Chloupky budou silnější a lepe reagovat na laser. Epilace se také nemůže provádět 6 týdnů po opalování, protože na pigmentované kůži nefunguje dobře jako na vybledlé

Jak funguje laser

Laserový paprsek zničí cibulku chloupku jednou provždy, takže chloupek již nevyroste. Paprsek umí odhalit pigment v chloupku, s jehož pomocí se dostane do cibulky. Proto je účinný jen tam, kde je přítomen pigment tzn. u tmavších chloupků (proto je důležité používat před aplikací pouze žiletku).

K dosažení trvalého efektu je ale nezbytné opakovat ošetření 3 až 6× v rozmezí 6 týdnů. K účinnému zničení vlasové cibulky je potřeba zásah v její růstové fázi, kdy je dostatek pigmentu přítomen, a která probíhá u každého chloupku těla v jiné době. Laserové odstranění ochlupení lze provádět na všech místech těla včetně intimních partií,“ říká dermatolog MUDr. Jan Kučera.

Zákrok pro všechny?

Laserové epilační zákroky nejsou vhodné pro těhotné či kojící ženy. Nepodstupujte je ani pokud zrovna trpíte zánětlivým onemocněním kůže. Při laserovém zákroku je riziko vedlejších účinků minimální.

Může se ale ojediněle vytvořit přechodné zarudnutí či otok. Důležité je tedy nevystavovat pokožku sluníčku a samozřejmě nechodit do solária. Pokud máte ošetření na obličeji, tak se minimálně týdny mazejte krémy s vysokými UV faktory, i když je zrovna pod mrakem či je chladnější počasí. Do zklidnění po zákroku určitě také nepoužívejte peeling či abrazivní kosmetiku,“ dodává dermatolog.

Autor článku: Lenka Šmídová