Trendy, 21. 6. 2024

Foto: Shutterstock

Slunce a opálená pokožka k sobě neodmyslitelně patří každý rok nejpozději s nástupem léta. Stále více jsme venku a vystavujeme svou pokožku slunečním paprskům, někdy úmyslně, jindy nikoliv. Zatímco někteří se opalují naprosto bez potíží, jiní se neopálí téměř vůbec, a pro další mohou mít sluneční paprsky dokonce nepříjemné zdravotní následky ve formě sluneční alergie, která se nejčastěji projevuje podrážděnou, svědivou pokožkou nebo vyrážkou.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Jak sluneční alergii ze slunce předcházet a co aplikovat, pokud ochranu před sluncem podceníte?

Není alergie jako alergie

Slunce nám poskytuje nejen teplo, ale také vysoce důležitý vitamin D. Pokud však pokožka není zvyklá na slunce, může reagovat na paprsky UVA a UVB svěděním, zarudnutím nebo dokonce puchýři. Tak většinou označujeme stav, kdy se dostaví sluneční alergie.

Ve většině případů se ale jedná o stav nazývaný „polymorfní světelná erupce“ nebo „akné Mallorca“. Nejedná se tedy o běžnou alergii, tak jak ji známe. Sluneční alergie podle některých odborníků ve skutečnosti vůbec není alergií. Je to proto, že imunitní systém není zapojen do fyzické reakce.

Polymorfní světelná erupce

Nejběžnějším onemocněním je polymorfní světelná erupce. Pro tuto formu sluneční alergie je typická kožní reakce vyplývající z opalování poprvé po zimních měsících nebo po delší pauze, kdy pokožka nebyla vystavena slunci a není ještě zvyklá na UV záření. Postiženy jsou zejména části těla nejvíce vystavené slunci, jako jsou ramena, obličej, dekolt nebo paže.

„Může trvat několik hodin nebo dokonce dní, než pokožka zareaguje na zvýšené vystavení slunci, ale poté začnou místa postižená sluncem svědit a objeví se pocit pálení. Kůže zčervená a vytvoří se puchýřky,“ říká odborník Dušan Sedláček.

Akné Mallorca

Jednou z konkrétních forem alergie na slunce je akné Mallorca způsobená kombinací slunce a kosmetiky nebo krémů na opalování s obsahem mastných látek. Následně pak na pokožce vznikají bolestivé, svědivé skvrny, které vypadají jako akné.

Co dělat?

Podráždění pokožky zmizí během několika dní samo, ale pouze v případě, že není znovu vystavena silnému UV záření. Je také důležité ochladit svědění a zarudlé oblasti.

„Vhodné je aplikovat chladivé přípravky s obsahem panthenolu, například ten ve formě pěny, který navíc obsahuje extrakt z měsíčku a olivový olej, které ošetřují spálenou a podrážděnou pokožku. Obsažený extrakt z rakytníku a vitamin E také omezují vznik volných radikálů. Složka hydrovance pak hydratuje vysušenou pokožku,“ doporučuje Dušan Sedláček.

Možné je přikládat také speciální obklady a podávat antihistaminika. Pokud však dojde k zánětu, je vhodné se poradit s odborníkem.

Jak alergii předcházet

  • Přizpůsobujte pokožku slunečnímu záření pomalu. Vyvarujte se dlouhého opalování a poledního slunce mezi 11:00 a 15:00 hodinou.
  • Používejte opalovací krémy s vysokým slunečním faktorem. Abyste se vyhnuli akné Mallorca, používejte nemastné produkty, bez vůně, emulgátorů, barviv a konzervačních látek.
  • Oděv poskytuje pouze omezenou ochranu proti UVA a UVB paprskům, ale čím tmavší oblečení a hustší tkanina, tím lépe.
  • Ve stínu vzniká falešný pocit bezpečí. Sluneční paprsky se ale odráží i na místech, která se zdají být ve stínu, protože až 70 % intenzity záření se odráží od písku, vody nebo budov. Ani skleněná okna zcela neochrání pokožku před UV paprsky.

Zdroj: TZ Aveflor

Autor článku: Lenka Šmídová