„Prostor pro cirkulaci respiračních virů se nyní zvyšuje zejména proto, že se znásobily kontakty mezi lidmi. Postupně mizí také zakrytí úst a nosu, které nás v letošním roce před řadou virů chránilo. Obtížněji se teď budeme bránit podzimní vlně respiračních onemocnění,“ řekla MUDr. Hana Roháčová, Ph.D., primářka Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí a náměstkyně pro léčebně preventivní péči FN Bulovka.
Ačkoliv lékaři zdůrazňují, že vakcína proti koronaviru není proti jiným virům a bakteriím účinná, mají senioři mylně pocit, že jim očkování proti koronaviru bude stačit. „Letošní chřipková vlna může být razantnější, proto rozhodně doporučujeme očkování proti pneumokoku i chřipce obzvláště seniorům a chronicky nemocným,“ říká infektoložka Roháčová.
Strach není na místě
„Od seniorů zazněly obavy, zda jim více očkování během jednoho roku nemůže ublížit,“ uvádí Terezie Šmídová, manažerka Komunity ŽIVOT 90. „Vakcíny proti chřipce a pneumokoku se podávají desítky let. Je bezpečné očkovat dospělé dokonce tentýž den oběma vakcínami, každou do jiné paže. Očkovací látky proti covidu prošly stejnými klinickými studiemi. Obavy z více typů očkovacích látek podaných během roku jsou proto zcela zbytečné,“ vysvětluje infektoložka Roháčová.
Je doporučen dvoutýdenní odstup mezi očkováními proti covidu, pokud byl člověk očkován zároveň proti chřipce a pneumokoku. Princip je stejný jako u jiných očkovacích látek. Česká vakcinologická společnost stejně jako Mezioborová skupina pro epidemické situace doporučuje aplikovat vakcínu proti koronaviru i chřipce najednou. Záleží ale na preferencích pacientů.
Podceňovaný pneumokok
Osvětě o pneumokokových onemocněních se věnuje organizace ŽIVOT 90 – té vyjádřil podporu také herec Jan Přeučil, který letos prodělal pneumokokovou infekci i covid.
„O pneumokoku se psalo v médiích a mluvilo i u nás doma, ale dokud jsem se s ním nesetkal osobně, míru rizika jsem si pravda nepřipouštěl,“ říká Jan Přeučil. Po nákaze měl velké problémy hlavně se silným kašlem a léčba se neobešla bez antibiotik. Bakterie pneumokoku může napadnout dýchací ústrojí, nervovou soustavu i krevní oběh a vyvolat řadu závažných obtíží.
Vakcína je od 65 let hrazena ze zdravotního pojištění, stejně jako vakcína chřipková. Na nákazu pneumokokem umírá každý čtvrtý senior starší 65 let. „Očkování mi poradila praktická lékařka a nakonec jsme se s manželkou Evičkou nechali naočkovat oba. Proti chřipce se necháváme naočkovat každoročně a velmi brzy se chystáme na třetí dávku proti covidu,“ dodává Jan Přeučil.
Senioři a děti
Je důležité pamatovat i na riziko přenosu infekcí v rodině a význam kolektivní imunity. Pneumokok je běžně přítomen v nosohltanu 20–40 % malých dětí. Více se vyskytuje u dětí, které navštěvují kolektivní zařízení. Pneumokok se vyskytuje v 5–10 % mezi zdravou dospělou populací. Přenáší se zejména kapénkami.
V roce 2020 proočkovanost dětí dosáhla 71 % a proočkovanost osob starších 65 let byla 24 %, což na kolektivní imunitu, tedy nepřímou ochranu neočkovaných, nestačí. „Děti jsou hlavním rezervoárem pneumokoků. Bezpříznakové nosičství dokáže eliminovat pouze očkování,“ uzavírá primářka Hana Roháčová.
Zdroj: TZ Život90