Babské rady, 9. 11. 2021

Foto: Shutterstock

Ano, v poslední době je pandemie koronaviru opět tématem číslo jedna. Ovšem tento typ viru není jediný, který létá vzduchem. I proto se vždy hodí mít po ruce dezinfekční gel. Jeden takový si vyrobte svépomocí. Vše, co k jeho přípravě potřebujete, běžně seženete téměř v každém obchodě!

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

I když se dnes hodně hovoří o genomu SARS-CoV-2, který způsobuje pandemické onemocnění COVID-19, opakující se pandemii lze zaznamenat i v rámci chřipky A, jež může podstoupit výraznou antigenovou změnu.

Alkohol. Jaký vybrat?

Bakterie a viry zkrátka čekají na každém rohu. Buďte na ně připraveni a dodržujte hygienické návyky – s dezinfekčním prostředkem. Platí však, že on sám o sobě není spásou. Je nutné mýt si ruce minimálně 20 sekund, soustředit se na prostor mezi prsty i pod prstýnky. Pak máte jistotu, že odvrátíte útoky zvenčí. A jaké věci budete k výrobě svého osobního strážce potřebovat?

Základem je gel aloe vera, pak nějaký destilát s obsahem alkoholu minimálně 80, nejlépe však 90 a více procent. (Nižší množství účinky samotného dezinfekčního prostředku snižuje. Proto vědci z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí apelují, že speciálně na koronavirus je nutné sáhnout po něčem s obsahem alkoholu 80 %. Pokud vyberete nižší hranici, efektivita dramaticky klesne.) Hodí se například izopropylalkohol či etanol. K těm přidejte levandulový éterický olej a esenciální olej z čajovníku.

Zázračný sukulent jako domácí lékař

Naplňte lahvičku do dvou třetin alkoholem. Přidejte 10 až 15 kapek esenciálního oleje z čajovníku a levandulového éterického oleje. (Oba oleje mají antibakteriální vlastnosti a společně dezinfekci dodají úžasnou vůni.) Následně zbytek láhve doplňte gelem aloe vera, který prostředek „zgelovatí“. Díky němu bude roztok jemnější na kůži, ale nepřehánějte to, jinak riskujete zředění směsi.

Lahvičku důkladně protřepte. Hotovo. Před prvním použitím se na malém kousku pokožky ujistěte, že vám osobní dezinfekce nezpůsobuje alergie či podráždění kůže. Zároveň ji nevystavujte otevřenému ohni.

Zdroje: Wired.com; MyHeavenlyRecipes.com

Štítky: diy

Autor článku: Lenka Šmídová