Životní styl, 20. 3. 2023

Foto: Shutterstock

Dopřáváte si běh hned po ránu? Pak podle odborníků děláte dobře. Jenže kdy je lepší vyběhnout – ještě před snídaní, nebo až po ní? A opravdu budeme snáze hubnout, pokud budeme běhat nalačno?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Určitě jste to také slyšeli. Nejlepší na hubnutí je běhat ráno zcela na lačno. Jedná se ale o mýtus vyvrácený nejen běžeckými instruktory, ale i nutričními odborníky, kteří radí vrcholovým atletům. Pro vytrvalostní sportovce, typicky právě běžce, kteří chtějí hubnout, je logicky důležité, aby co nejvíce spalovali tuky. K tomu je nezbytná nejen mírná, aerobní intenzita běhu, ale také optimální zásoba cukrů v organismu.

Zkuste iontový nápoj

V praxi tedy nefunguje to, že bychom nejvíce spalovali tuky při ranním běhu úplně nalačno, bez optimálního množství sacharidů, které tělo vypotřebuje během nočního spánku. K správnému hubnutí a pro fungování pomalého tukového metabolismu je určité množství cukrů zcela nezbytné. Dá se říct, že tuky hoří v ohni sacharidů.

„Někteří běžci, kteří chodí běhat ráno nalačno před snídaní, popisují pocity slabosti a nedostatek energie. Optimální množství cukrů je ovšem u každého z nás odlišné, takže je zapotřebí jejich přísun ráno před vyběhnutím prakticky vyzkoušet. Nicméně doplnit po probuzení hlavně tekutiny a dodat tělu trochu energie alespoň formou iontového sportovního nápoje považuji za nezbytné,“ míní Martin Levý, instruktor kondičního běhu.

Právě doplnění tekutin před ranním sportováním je úplně nejdůležitější i podle nutričních odborníků. „Během teplých letních měsíců může sportovec ztratit i více než 1,25 litru potu za hodinu. Přitom je dokázáno, že již 12 % úbytku tekutin zhoršuje fyzickou výkonnost,“ upozorňuje Prof. MUDr. Libor Vítek, PhD, vedoucí Hepatologické laboratoře Ústavu klinické biochemie a laboratorní diagnostiky 1. lékařské fakulty, který pomáhá s přípravou i českým olympionikům, a dodává: „Pot samozřejmě není jen voda, pocením člověk ztrácí řadu iontů, které ovlivňují nervosvalovou dráždivost a jejich ztráta může být příčinou snížení svalové výkonnosti, nebo dokonce křečových stavů,“ upozorňuje profesor.

Jak je to vlastně s ranním běháním

Z toho vyplývá i důležitá rada: nečekejte na žízeň! Právě pocit žízně je většinou již provázen takovým nedostatkem tekutin, který negativně ovlivňuje sportovní výkon.

„Vzhledem k obtížnému získávání energie z tukové tkáně a její náročnosti na spotřebu kyslíku, je při delší sportovní aktivitě nezbytné doplňovat sacharidy a ionty jako sodík, draslík a hořčík i průběžně,“ říká instruktor běhu. Ten zároveň upozorňuje, že pro běžce, kteří nemají potřebu redukovat vlastní tukové zásoby a běhají i rychleji, je ranní doplnění energie nezbytné i formou vydatnější snídaně.

A je vlastně pro tělo ranní sport vhodný? Určitě ano, ale s rozumem. „Ranní běh klientům doporučuji, říkám mu takzvaný zdravotní: ve velmi mírném tempu se zlehka proběhnout, vyplavit endorfiny, hormony štěstí, a nabudit se do pracovního dne. Rozhodně ale pro tělo není dobré dát mu hned ráno šok deseti kilometrovým během ve vyšší intenzitě,“ apeluje na mírnou ranní zátěž instruktor Levý.

Autor článku: Lenka Šmídová