Snídaně předurčí vaši energii i náladu na celý den

Zdraví, 1. 6. 2020

Foto: Shutterstock

Spousta lidí odchází ráno do práce či školy s prázdným žaludkem. A to je praxe, ze které odborníkům na vstávají vlasy hrůzou na hlavě. Vždyť i naše maminky věděly, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne! A v tomto případě měly vážně pravdu. Co si dopřát pro skvělý start dne?

Jaké ráno, takový celý den. Dopřejte si dobrou a zdravou snídani, která vám pomůže vykročit do dne pravou nohou. Po dlouhém nočním půstu je tělo vyhladovělé a dehydrované. Snídaní doplníte živiny, nastartujete metabolismus a dodáte organismu energii na celé dopoledne.

Výživná snídaně vám navíc pomůže zahnat dopolední chutě na nezdravé pamlsky.

Bílkoviny a vláknina hrají prim

Proč vlastně zdravě snídat? Vyvážená snídaně vám dodá potřebnou energii na zvládnutí náročných pracovních úkolů během dopoledne.

K snídani vybírejte potraviny bohaté na bílkoviny, které pomohou zahnat hlad, a s vysokým obsahem vlákniny, která zas dodá pocit sytosti. Po ránu je vaše energetická nádrž téměř prázdná. Pokud si dopřejete snídani obsahující správné živiny, vaše tělo a mozek vám poděkují optimálním výkonem.

Dejte si zdravou snídani a stabilizujte svoji hladinu krevního cukru. Tím potlačíte neudržitelné chutě na sladké a jiná nezdravá jídla během dopoledne. Zdravá snídaně se promítne i do vašeho stravování v průběhu celého dne. Pokud tělu dopřejete vyváženou a sytou snídani, nebudete mít potřebu zahánět hlad nezdravými pamlsky.

Přísun bílkovin v dopoledních hodinách vás nejen zasytí, ale také přispěje k udržení zdraví svalů. Většina lidí zařazuje do jídelníčku bílkoviny spíše k obědu a večeři, ale k snídani už ne. Bohužel tento vzorec neposkytuje nejlepší podmínky pro tvorbu a regeneraci svalové tkáně. Syntézu svalových bílkovin zlepšíte, když rozdělíte příjem bílkovin rovnoměrně do celého dne.

Tipy na vyváženou snídani

Vyvážená snídaně by měla obsahovat dostatečné množství bílkovin, ideálně 20 až 30 gramů. Tento objem proteinů vás zasytí, podpoří zdraví svalů a společně s vybranými zdravými sacharidy zajistí přísun energie. Sacharidy si dopřejte v podobě čerstvého ovoce nebo zeleniny. Pokud vám to dovolí váš denní rozpočet kalorického příjmu, klidně si ke snídani dejte i kus celozrnného pečiva.

Není to zase taková věda, že? S tímto jednoduchým vzorcem je snadné připravit zdravou a vyváženou snídani. Tady máte deset nápadů na snídaně, které nejen dobře chutnají, ale dodají vašemu tělu vše, co potřebuje.

  • Míchaná vajíčka s čerstvým špenátem a kapkou balzamikového octa. Čerstvé ovoce.
  • Proteinový shake s nízkotučným nebo rostlinným mlékem a ovocem.
  • Bílý jogurt s čerstvým ovocem a skořicí, nebo nakrájenou zeleninou a trochou mletého pepře.
  • Ovesné vločky zalité nízkotučným nebo rostlinným mlékem, doplněné proteinovým práškem a čerstvým ovocem.
  • Kukuřičné tortilly plněné nízkotučným sýrem, černými fazolemi a jemnou rajčatovou salsou. Čerstvé ovoce.
  • Celozrnné toasty potřené avokádem s plátkem krůtí šunky. Čerstvé ovoce.
  • Rozmačkané tofu, lehce orestované na olivovém oleji s čerstvou zeleninou a bylinkami. Čerstvé ovoce.
  • Celozrnné krekry se sýrem ricotta, posypané lesními plody.
  • Plátek lososa na opečeném celozrnném toastu. Čerstvé ovoce.
  • Snídaně „co dům dal“: zbytek vloček, proteinového prášku, zeleniny a ovoce v různých kombinacích jsou vždy správnou volbou.