Zdraví, 17. 6. 2022

Foto: Shutterstock

Léto je v plném proudu, sukně i kalhoty se zkracují, lýtka se odhalují… Ne všichni to však vítají. Někteří z nás se totiž za své nohy stydí, protože se po nich vinou drobnější i velké modrofialové žíly, strašák pro spoustu lidí. Čechů trpících křečovými žilami neboli varixy je až 80 %. Jenže co teď? Zvolit raději něco zahalujícího, aby nevzhledné „křečáky“ nebyly vidět? Možná vás to překvapí, ale křečové žíly můžete mít za týden pryč.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Nejde jen o vzhled

O tom, že křečové žíly by soutěž krásy nevyhrály, není pochyb. Je třeba ale zdůraznit i jejich zdravotní riziko, které se v létě ještě zvyšuje.

„V teplejších měsících si pacienti všímají zhoršení nepříjemných příznaků křečových žil. Vyšší teploty rozšiřují žíly, nohy jsou tím pádem ještě těžší, oteklejší a bolavější než třeba na podzim, rovněž tak komplikace jsou v létě častější,“ vysvětluje negativní vliv tepla na varixy primář Žilní kliniky MUDr. Ota Schütz.

„Další riziko spojené s létem jsou dlouhé cesty na dovolenou, kdy člověk sedí dlouho na jednom místě, aniž by si protáhl nohy. Mohou tak vzniknout drobné, ale i vetší a životu nebezpečné trombózy neboli krevní sraženiny v žilách, které v krajních případech mohou končit až plicní embolií. Nazývá se to  syndrom ekonomické třídy,“ dodává MUDr. Schütz.

Punčochy i v létě?

V létě mnozí z nás, kteří léčbu varixů zanedbávají a řeší bolesti a otoky nošením kompresivních punčoch, přicházejí o svou berličku. Ve třiceti stupních by si tlusté kompresivní punčocháče nasadil jen sebevrah. Na to upozorňuje i MUDr. Schütz.

„Kompresivní punčochy jsou důležitou součástí konzervativní léčby. Po operaci je vhodné je nosit dva týdny. Pacienti s neléčenými varixy si nenošením kompresivních punčoch v horkých letních dnech mohou stav křečových žil signifikantně zhoršit  i za jednu letní sezonu, proto je vhodnější varixy vyřešit definitivně ještě před létem,“ říká primář.

Snazší, než si myslíte

A přitom je řešení tak snadné – nemít křečové žíly. Že to nejde? Ne tak docela. Přestože chronická žilní nedostatečnost – hlavní příčina vzniku křečových žil – jen tak snadno nezmizí, mohou během chvilky zmizet ty poničené, roztahané křečové žíly, které se vám boulí pod kůží na nohou. Od úvodního vyšetření k bezchybným nohám to netrvá déle než týden.

„Vyšetření i odstranění křečových žil je naprosto bezbolestné. Stav nohou zhodnotíme pomocí barevného ultrazvuku a přesně diagnostikujeme jaké typy léčby zvolit a jak je nakombinovat. Léčba je ambulantní, pacient tedy po operaci odchází po svých domů. Rekonvalescence je krátká – druhý den můžete do práce, po týdnu můžete s kompresivními punčochami na kolo  a po dvou týdnech se můžete jít koupat,“ uklidňuje obavy o dlouhé rekonvalescenci MUDr. Ota Schütz.

Nedoporučuji se však během prvních šesti týdnu opalovat na slunci. Na kůži by se mohly objevit pigmentové skvrny v místech, kde se operovalo. Obecně jsem zastánce spíše aktivních dovolených, opalování na pláži bych všem doporučil vyměnit třeba za túru v Tatrách,“ směje se primář, v soukromém životě aktivní sportovec a zastánce zdravého způsobu života.

Zdroj: TZ Žilní klinika

Štítky: léto , nohy

Autor článku: Andrea Veselá