Alergie umí potrápit i na podzim a v zimě, naučte se jim bránit

Zdraví, 23. 11. 2020

Foto: Shutterstock

Mezi nejčastější civilizační choroby patří v posledních dekádách rozhodně alergie. Jen za poslední dobu vzrostl podle posledních průzkumů počet alergiků až o 40 %. Alergie ale neutočí jen na jaře a v létě. Rizikovou dobou je i podzim a zima. Především díky topné sezoně se daří roztočům více než kdy jindy.

Ach, ti roztoči

Roztoči mají rádi šupinky lidské kůže, ale také bakterie a plísně. Nejčastěji se objevují v kobercích a lůžkovinách. Alergie způsobují enzymy obsažené ve výkalech roztočů. Projevy jsou různé. Od vyrážek, podráždění sliznice až po alergickou rýmu. Výkaly roztočů se nejčastěji šíří vzduchem, kdy se spojují s částečkami prachu a usazují se na podlahách a nábytku. Potíže pociťujeme především ve chvíli, kdy tyto usazené částečky rozvíříme.

Pěkně utřít prach

Domácí prach je pestrou směsicí látek a množství alergenů. I když se v každé domácnosti jejich složení trochu liší, nejčastějším alergenem, který si doma pěstujeme téměř všichni, jsou roztoči. Žijí v prachu, který se nachází všude, a to nejen v bytech, ale i na pracovištích. Roztoči jsou nejčastější příčinou celoroční alergické rýmy, je na ně alergická přibližně desetina populace a více než 3/4 astmatických dětí trápí i tato forma alergie.

Na vzniku astmatu se podílí také častý kontakt s alergeny a dráždivými podněty. Astmatem trpí více než 300 milionu lidí na světě, v ČR je to přibližně 10 % populace, tedy okolo jednoho milionu lidí.

Uzavřené prostory

Teplo a vlhko roztočům vyhovuje. Zhoršují se i alergické příznaky, protože lidé tráví mnoho času v uzavřených prostorách s alergeny, a navíc podceňují větrání. Nejúčinnější zbraní proti alergenům je pečlivé vysávání.

Co s příznaky

Budete-li trávit více času na čerstvém vzduchu, prospěje to celkovému zdravotnímu stavu i průběhu samotné alergie.

„Zdraví neprospívá běžný životní styl, kdy trávíme velkou část dne v interiérech. Zde vdechujeme roztoče, významný alergen pro rozvoj průduškového astmatu. Zároveň se do našeho jídelníčku zařadilo v mnohem vyšší míře například exotické ovoce nebo nové druhy koření. Někdy příliš vysoké hygienické standardy znamenají, že děti se nepotkávají s dříve běžným množstvím bakterií a tím de facto nedochází k úplnému dozrání jejich imunitního systému,“ říká MUDr. Irena Krčmová, CSc., primářka Ústavu klinické imunologie a alergologie, LF HK a FN Hradec Králové.

Jak bojovat s roztoči

  • Zbavte se prachu s alergeny – k vysávání zvolte nejzdravější způsob centrálním vysavačem.
  • Snižte v bytě vlhkost – pohlcovač vlhkosti vám pomůže udržet vlhkost pod hladinou 50 %.
  • Eliminujte líhně – zbavte se starých péřových polštářů, přebytečných záclon. Nahraďte koberce dřevěnou či plovoucí podlahou a v materiálech upřednostňujte dutá vlákna.
  • Větrejte – pravidelně a důkladně větrejte. Uvažujte o zabudování rekuperačního systému.
  • Perte v horké vodě – praní při teplotách nad 65 °C pomůže zničení roztočů.