Výživa, 4. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Nedáte dopustit na ovesnou kaši, přesto byste rádi trochu zaexperimentovali a vyzkoušeli na snídani něco nového? Máme pro vás několik variant jídel z oblíbených ovesných vloček i recepty na méně tradiční, zato živinami nabité snídaňové menu, které se stane vaší novou závislostí.

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Neslazené ovesné vločky mají velmi dobré nutriční složení. Oproti ostatním obilovinám obsahují o něco více bílkovin a tuků a za zmínku stojí i zvýšený obsah vlákniny. Navíc je můžeme upravit na mnoho způsobů. Snídaně z ovesných vloček dodá díky komplexním sacharidům našemu tělu potřebnou dávku energie, která se uvolňuje postupně a kromě výborných kaší se ovesné vločky hodí i do jogurtů, můžeme je přidat do smoothies nebo si z nich připravit výborné předtréninkové jídlo.

Odležená ovesná kaše s ovocným pyré

Skvělou snídaňovou volbou v podobě vloček je kromě klasické uvařené ovesné kaše tzv. odložená kaše, kterou si připravíte jednoduše tak, že smícháte dohromady 50 g ovesných vloček, 5 g chia semínek, 50 g bílého jogurtu a dosladíte to trochou datlového sirupu. Směs nechejte přes noc odležet v lednici. Druhý den si připravte ovocné pyré. Použijte čerstvé nebo mražené borůvky, lesní směs nebo třeba jahody. Ovoce chvíli povařte. Jakmile povolí, přidejte k němu cca 5 g chia semínek. Pak nechejte pár minut ztuhnout. Následně do skleničky postupně vrstvěte ovocnou směs, odleženou kaši a můžete přidat i trochu oříšků či oříškového nebo arašídového másla.

Jahodový pudink z chia semínek

Zakladatelka společnosti zabývající se výrobou raw produktů a nutriční specialistka Ing. Mgr. Tereza Havrlandová doporučuje vyzkoušet jahodový chia pudink s vysokým obsahem bílkovin, který zasytí na delší dobu: „Nejprve rozmixujte cca 150 g jahod na jemnou hmotu. V malém hmoždíři potom roztlučte 2 lžíce chia semínek. Do mixéru dejte polovinu chia semínek, 1 svazek máty a 1 lžíci konopného proteinu. Nakonec přidejte již připravené rozmixované jahody. Mixujte do jemného pyré. Dle požadované konzistence přidejte chia semínka. Dosladit můžete agáve sirupem.“ Pokud chcete, aby měl pudink pevnější konzistenci, dejte ho na 15 minut do lednice, ale není to nutné.

Banánové lívance z ovesných vloček

Ovesné banánové lívance jsou rychlovka, která zasytí a jsou skvělou volbou v případě, že se krátce po snídani chystáte na trénink do posilovny. V misce smíchejte jednu porci vašeho oblíbeného proteinu s jednou lžičkou kypřicího prášku. Ze dvou bio vajec oddělte bílky od žloutků a vyšlehejte je na tuhý sníh. Středně velký banán rozmačkejte a společně se žloutky přidejte k sypké směsi. Jakmile je sníh hotový, opatrně ho vmíchejte do těsta. Lívance smažte na mírném plameni na malém množství oleje z obou stran. Hotové lívance ozdobte jogurtem řeckého typu a čerstvým ovocem.

Hruškové raw lívance s jahodovým kešu krémem

Lívance nemusíte připravovat pouze z ovesných vloček a dokonce je ani nemusíte tepelně upravovat. Je ale potřeba mít doma sušičku, což je sice investice navíc, ale věřte, že se vám vyplatí. Připravíte si na ní lahodné pokrmy, které si zachovají maximum živin. Navíc raw hruškové lívance stojí opravdu za to!

Umyté hrušky (2 ks) zbavené jadřinců a bubáků nakrájejte na kousky a umixujte na jemnou kaši. Zamíchejte do ní 3 lžíce strouhaného kokosu a těsto je hotové. Na plát sušičky dejte kokosovým tukem pomazaný pečicí papír, na který z těsta nadělejte malá, asi ½ cm vysoká kolečka lívanců, která sušte 4–5 hodin. Hotové lívance ozdobte jahodovým kešu krémem, čerstvým ovocem dle vlastních preferencí a několika kapkami domácí raw čokoládové polevy nebo třeba domácí marmeládou,“ vysvětlujte postup přípravy raw lívanců Tereza Havrlandová.

Náš tip: Vlastní jahodový kešu krém si připravíte tak, že rozmixujete kešu, jahody a agávový sirup na hustý, jemný krém.

Ovesné vločky naslano

Ovesné vločky nemusíte ani zdaleka dělat pouze ve sladké podobě. Skvělou volbou jsou vločky na slano, které můžete různě obměňovat. Jak na to? Porci přibližně 50 g vloček nasypte do hrnce a zalijte vodou. Promíchejte a vařte asi 5 minut. Mezi tou dobou nakrájejte nadrobno trochu jarní cibulky nebo pažitky, nakrájejte 2–3 cherry rajčata. Připravit si můžete i sýr (tvrdý či tavený) nebo třeba tofu, které nastrouhejte nebo nakrájejte na drobné kousky. Připravený sýr či tofu a zeleninu vmíchejte do vločkové kaše. Přidejte nasekané bylinky (např. bazalku, oregano, libeček, medvědí česnek), trochu mořské soli, promíchejte a můžete podávat.

Pomazánka s medvědím česnekem

Tereza Havrlandová pro změnu doporučuje slanou snídani ve formě čerstvé pomazánky s křupavým raw krekrem.

Alespoň 8 hodin předem namočte cca 200 g lněného semínka do dostatečného množství čisté vody. Stejně tak předem namočte 50 g vlašských ořechů. Namočená lněná semínka a ořechy důkladně propláchněte a vložte do mixéru. Přidejte 2 lžíce olivového oleje a dle své chuti ume ocet. Umixujte do hladké pomazánky, pak přimíchejte pokrájený medvědí česnek. Doporučuji podávat na některém z našich krekrů ozdobené lístky medvědího česneku,“ uzavírá Tereza Havrlandová.

Ing. Mgr. Tereza je  Havrlandová nutriční specialistka a spoluzakladatelka společnosti LifeFood

Autor článku: Lenka Šmídová