Trendy, 11. 1. 2023

Foto: Shutterstock

Akné je hrozba. A to cystické zvlášť. Postižení často odmítají chodit mezi lidi a stydí se za svůj vzhled. Léčba je většinou zdlouhavá, nicméně některé prostředky ji mohou urychlit. Už jste zkoušeli epsomskou sůl nebo jedlou sodu?

Přidat na Seznam.cz

Už vám nic neunikne!
Přidejte si web na hlavní stránku Seznam.cz.

Cystické akné neboli acne conglobata snižuje kvalitu života. Nejprve se ucpávají póry pokožky mazem a odumřelými kožními buňkami. Tento stav vede k zanícení pokožky. Zánětlivá pleť se dostává do okolní tkáně a bakterie se šíří dál a hlouběji do pleti. Výsledkem je hnis, kterému se říká cystické akné, se kterým se mnohem častěji potýkají ženy.

Je obtížné určit přesnou příčinu, nicméně odborníci často hovoří o nadbytku mužských hormonů androgenů. Ovšem i genetika hraje klíčovou roli. Pokud se rodiče s cystickým akné potýkali, pravděpodobnost, že jejich potomek bude mít to samé, je vysoká. Nic však není ztraceno. S čím se dá jít pozitivnímu výsledku naproti?

Jedlá soda

Kromě toho, že je jedná soda užitečná při pečení nadýchaných dobrot, odstraňuje přebytečný olej z obličeje a také ničí bakterie způsobující infekci. Její antibakteriální vlastnosti jsou legendární. Proto si připravte jednu až dvě polévkové lžíce tohoto zázraku a smíchejte je s trochou vody. Vytvořte pastu, tu naneste na postižené oblasti a nechte působit 15 až 20 minut. Poté, co maska zaschne, opláchněte ji vlažnou vodou a osušte. Aplikujte jednou nebo dvakrát týdně.

Kyselina salicylová

Kyselina salicylová je velkým nepřítelem akné. Tato bezbarvá krystalická organická kyselina účinkuje jako rostlinný hormon, přičemž je k dostání v čisticích pleťových vodách a gelech. Stačí nějaký ten produkt, ve kterém je přítomná, používat, a to dvakrát denně. Ovšem pozor. Pokud máte suchou pokožku, je nejlepší použít čisticí prostředek na bázi kyseliny salicylové pouze na postižených místech.

Epsomská sůl

Ano, i epsomská sůl absorbuje přebytečný olej a odstraňuje bakterie způsobující akné. (Nejlépe účinkuje na mastnou až kombinovanou pokožku.) Je o ní známo, že má protizánětlivé vlastnosti, které pomáhají snižovat bolest a otoky způsobené infekcí. V tomto případě budete potřebovat dvě polévkové lžíce epsomské soli a jednu a půl lžíce jedlé sody. Obě ingredience promíchejte s trochou teplé vody a vytvořte pasu. Naneste na postižené oblasti a nechte zaschnout. Následně omyjte obličej vlažnou vodou. Aplikujte dvakrát týdně.

Vilín virginský

Vilín, tedy léčivou rostlinu, na kterou spoléhali američtí indiáni při boji s otoky a infekcemi, zná každý léčitel. Vyniká svými adstringentními účinky a k dostání je v lecjakém kosmetickém přípravku (konkrétně jeho výtažky). Oblíbený je kupříkladu jako hydrolát v biokvalitě. Chcete-li však mít jistotu o původu, můžete si tuhle okrasnou dřevinu vypěstovat sami. V zimě si ji mnozí cení pro nádherné květy. Co se týče léčivých účinků, tak vilín napíná a zklidňuje póry, což mírní cystický zánět. Zároveň zjemňuje poškozenou pokožku, uzdravuje ji a zvlhčuje.

Autorský článek

Další info: 13 Powerful Home Remedies for Acne; Here’s How to use Baking Soda To Treat Acne; How to Use Epsom Salt for Acne

Autor článku: Lenka Šmídová